Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Bufor ciepła w domu. Wady i zalety

06.11.2023 00:01 | 0 komentarzy | 802 odsłony | red

Materiał promocyjny

Coraz częściej w kontekście efektywnego i ekologicznego ogrzewania domów pojawia się pojęcie bufora ciepła. To innowacyjne rozwiązanie może pomóc w oszczędzaniu energii i zapewnić wygodne warunki w naszych domach, ale jak działa i na czym polega? W artykule tym omówimy, czym jest bufor ciepła, jakie ma wady i zalety, oraz jak dobrać go do swojego domu.
0
Bufor ciepła w domu. Wady i zalety
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym jest bufor ciepła?

Bufor ciepła, inaczej nazywany magazynem cieplnym, to system gromadzenia i przechowywania ciepła w budynku. Jest to rodzaj rezerwuaru ciepła, który pozwala na zmagazynowanie nadmiaru energii cieplnej i wykorzystanie jej w określonych sytuacjach. Bufor ciepła może przyjąć różne formy, ale najczęściej używane są zbiorniki wodne lub masy termiczne, takie jak kamienie lub beton. Woda jest popularnym nośnikiem ciepła ze względu na swoją doskonałą zdolność do magazynowania i przewodzenia ciepła.

Bufor ciepła jest integralną częścią systemów grzewczych opartych na odnawialnych źródłach energii, takich jak kolektory słoneczne, pompy ciepła czy biomasę. Działa on jako pośrednik, który umożliwia efektywne i zrównoważone wykorzystanie ciepła, niezależnie od zmienności dostępności źródeł energii. W skrócie, bufor ciepła to kluczowy element, który pozwala na optymalne zarządzanie ciepłem w domu, zapewniając przy tym komfort i efektywność energetyczną.

Jaki bufor ciepła do domu?

Aby dobrać odpowiedni bufor ciepła do domu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników

 • Średnie obciążenie cieplne budynku w W/m2 przy minimalnej temperaturze zewnętrznej.
 • Liczba godzin, na które ma wystarczyć energia w buforze.
 • Ilość energii, jaką bufor ma przechować w kWh.
 • Projektową temperaturę zasilania instalacji grzewczej.
 • Maksymalną temperaturę do której możemy zagrzać bufor.
 • Moc kotła znajdującego się w domu.
 • Rodzaj paliwa.

Bufory kombinowane są najlepszym wyborem, ponieważ łączą w sobie funkcje bufora ciepła i zasobnika wody użytkowej. Norma EN 303-5 wskazuje na dobór bufora ciepła wg wzoru: 50 l na 1 kW mocy znamionowej kotła grzewczego na paliwo stałe. Szczegółowe informacje na temat doboru bufora do domu znajdziesz na stronie magazyn.ceneo.pl/artykuly/jaki-bufor-do-domu-100m2.

Jak działa bufor ciepła?

Bufor ciepła stanowi centralny punkt systemów grzewczych opartych na odnawialnych źródłach energii oraz innych technologiach energetycznych. Działa on na zasadzie przechwytywania i magazynowania nadmiaru ciepła, a następnie uwalniania go, kiedy jest to potrzebne.

Kiedy źródło ciepła, takie jak kolektory słoneczne, pompy ciepła, lub piece na biomasę, generuje nadmiar energii cieplnej, bufor ciepła staje się swoistym skarbem, który akumuluje ten nadmiar. Najczęściej w buforach stosuje się wodę jako nośnik ciepła, która jest podgrzewana przez źródło energii. Gdy temperatura wody osiągnie określony poziom, energia jest gromadzona w buforze do momentu, gdy będzie potrzebna.

W okresach, gdy źródło ciepła jest nieaktywne lub nie generuje wystarczająco ciepła, bufor ciepła automatycznie uwalnia zgromadzoną energię. Jest to szczególnie przydatne w nocy, w chłodniejszych dniach czy w okresach, gdy źródło ciepła jest mniej produktywne. Bufor ciepła działa jako dostawca ciepła dla systemu grzewczego, utrzymując temperaturę w budynku na poziomie komfortowym.

Warto dodać, że bufor ciepła może być również połączony z innymi systemami grzewczymi, takimi jak tradycyjne kotły gazowe czy olejowe. Dzięki temu można osiągnąć większą elastyczność i niezawodność w dostarczaniu ciepła do budynku, niezależnie od źródła ciepła. Całość działa automatycznie, bez konieczności ręcznej ingerencji, co sprawia, że bufor ciepła jest wygodnym i efektywnym rozwiązaniem w dziedzinie zarządzania energią cieplną.

Zalety bufora ciepła

 • Bufor ciepła pozwala na gromadzenie nadmiaru ciepła w okresach, gdy jest ono dostępne w nadmiarze, na przykład w słoneczne dni. To pozwala uniknąć marnotrawstwa energii.
 • Dzięki buforowi ciepła, temperatura w domu może być bardziej stabilna, nawet gdy źródło ciepła jest niestabilne, na przykład w przypadku kolektorów słonecznych.
 • Bufor ciepła doskonale współpracuje z odnawialnymi źródłami energii, co przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.
 • Dzięki buforowi ciepła można obniżyć koszty ogrzewania, ponieważ można korzystać z tańszych, ale mniej stabilnych źródeł ciepła.

Wady bufora ciepła

 • Instalacja bufora ciepła może wymagać pewnej przestrzeni, co może stanowić problem w niewielkich domach.
 • Inwestycja w system bufora ciepła może być kosztowna na początek, choć długoterminowe oszczędności mogą to zrekompensować.
 • Bufory ciepła wymagają regularnej konserwacji, aby utrzymać swoją sprawność.

Materiał promocyjny