Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak bezpiecznie używać instalacji gazowych?

04.06.2021 15:02 | 0 komentarzy | 423 odsłony | red

Materiał promocyjny

Obecne zabezpieczenia instalacji gazowych wykonywane są na wysokim poziomie, nigdy nie były tak bezpieczne jak w dzisiejszych czasach. Bezpieczne używanie instalacji w budynkach publicznych i domach zależy już głównie od rozsądku użytkowników i dobrej konserwacji. Pomijając rozwój technologii spory udział mają obowiązkowe przeglądy instalacji gazowych oraz rosnące wymagania odnośnie montażu urządzeń. Oprócz właściwej kontroli odpowiednich służb i ekspertów a także dobrej jakości instalacji należy pamiętać o zdrowym rozsądku i odpowiedzialności podczas użytkowania instalacji gazowych.
0
Jak bezpiecznie używać instalacji gazowych?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wentylacja w domach i mieszkaniach z instalacją gazową

Aby instalacja została dopuszczona do użytku musi być przede wszystkim szczelna. Niektóre instalacje posiadają tzw. otwarte komory spalania, które pobierają wymagane powietrze z bezpośredniego otoczenia. W przypadku braku wystarczającego dostępu do powietrza a co za tym idzie niewystarczającej ilości tlenu będzie zachodziło częściowe spalanie a efektem ubocznym będzie tlenek węgla, potocznie zwany czadem. Bez względu na to gdzie zamontowana jest instalacja gazowa oraz czy użytkowane są urządzenia z zamkniętą czy też otwartą komorą spalania aby zwiększyć bezpieczeństwo niezbędna jest odpowiednia wentylacja. W przypadku różnych awarii zaworów do gazów jest to bardzo istotny element.

Regularne przeglądy instalacji gazowej

Regularny przegląd instalacji gazowych należy traktować bardzo poważnie oraz muszą być dokonywane przez odpowiednią osobę z odpowiednimi kwalifikacjami. Mieszkańcy często ignorują informacje o bieżących przeglądach i nie są obecni podczas terminu, zwłaszcza w domach wielorodzinnych. Jest to przyczyną dużego zagrożenia dla współmieszkańców, dlatego zostały wprowadzone sankcje prawne oraz dodatkowe kary za brak przestrzegania przepisów. Kontrola nad poszczególnymi lokatorami w kwestii użytkowania instalacji nie zawsze należy do najłatwiejszych, dlatego tak ważne są regularne przeglądy, które pozwalają zminimalizować ryzyko niechcianych awarii, która mogłaby doprowadzić do tragedii. W szczególności mowa tu o różnego rodzaju przeróbkach instalacji czy złe podłączenie sprzętu co może mieć poważne konsekwencje. W przypadku domów wielorodzinnych takie działania niosą tym większe ryzyko bo narażone jest szerokie grono mieszkańców. W przypadku domów jednorodzinnych konsekwencje spadają głównie na właściciela i jego rodzinę zamieszkującą ten dom.

Jakich czynności wymaga bezpieczne użytkowanie instalacji gazowych?

  • Ocena dostępu do wszystkich elementów instalacji gazowej (np. czy rury nie znajdują się w zabudowie)
  • Badanie techniczne stanu instalacji gazowej – sprawdzenie połączenia oraz stan sprzętu, takiego jak piece czy kuchenki gazowe
  • Wykonywane przez kominiarza sprawdzenie drożności wentylacji

Konserwacja instalacji gazowej

Naprawa oraz częsta kontrola wymagana jest dla wszystkich urządzeń gazowych takich jak piece, kuchenki a nawet zawory do gazu i rury. W przypadku urządzeń, którym okres gwarancji ulega końcowi jest to szczególnie ważne. Aby dokonać konserwacji i napraw potrzebujemy osoby, która posiada odpowiednie uprawnienia i umiejętności. Musimy być gotowi na to, że awaria może zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie, może być to skutkiem wielu niekiedy przypadkowych zdarzeń. Zdarza się niestety, że nagłemu zawaleniu uległ budynek lub ściana bądź co gorsza jesteśmy świadkiem katastrofy budowlanej. Podczas prac budowlanych zdarzają się takie błędy jak przecięcie rury bądź jej uszkodzenie. W takim wypadku osoby znajdujące się w najbliższym otoczeniu muszą posiadać wiedzę na temat rozmieszczenia zaworów do gazu, żeby w odpowiednim momencie zareagować na awarię i odciąć dopływ gazu. Dobrym rozwiązaniem na tego typu ewentualności jest posiadanie odpowiednich czujników, które powiadomią nas w odpowiednim momencie o nieszczelności instalacji.

Materiał promocyjny