Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Piesze wędrówki - czego nie może zabraknąć w naszym wyposażeniu

30.03.2021 12:12 | 0 komentarzy | 347 odsłon | red

Materiał promocyjny

Z dobrze przygotowanym ekwipunkiem i solidną odzieżą outdoorową warunki pogodowe są im wprawdzie nie straszne, ale zimowa aura nie sprzyja nawet bardziej wprawionym podróżnikom. Niezależnie od pory roku warto oczywiście właściwie przygotować swój plecak i wyposażenie hikingowe i biwakowe, aby żadna sytuacja na szlaku nie mogła nas zaskoczyć. Czego nie może zabraknąć w naszym wyposażeniu na piesze wędrówki?
0
Piesze wędrówki - czego nie może zabraknąć w naszym wyposażeniu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Amatorzy pieszych wędrówek nie mogą doczekać się już znaczącej poprawy pogody, która pozwoli na coraz częstsze i dłuższe wypady na łono natury. Z dobrze przygotowanym ekwipunkiem i solidną odzieżą outdoorową warunki pogodowe są im wprawdzie nie straszne, ale zimowa aura nie sprzyja nawet bardziej wprawionym podróżnikom. Niezależnie od pory roku warto oczywiście właściwie przygotować swój plecak i wyposażenie hikingowe i biwakowe, aby żadna sytuacja na szlaku nie mogła nas zaskoczyć. Czego nie może zabraknąć w naszym wyposażeniu na piesze wędrówki? Podpowiadamy.

Bezpieczeństwo i wygoda: odzież i obuwie outdoorowe

Zestawienie otworzymy grupą elementów, bez których trudno wyobrazić sobie bezpieczne podróżowanie po górach czy długich pieszych szlakach w terenie. Mowa tu oczywiście o odzieży i solidnym obuwiu, które zabezpieczą przed warunkami atmosferycznymi, pozwolą dopasować się do panującej aury i zapewnią wygodę podczas wielogodzinnych spacerów i biwakowania. W kategorii odzieży obowiązkowe będą dobra, wiatroszczelna i wodoodporna kurtka, koszulka, kurtka i spodnie wykonane z oddychających materiałów, a także ciepłe skarpetki, rękawiczki, nakrycie głowy i chusta – latem mogą spędzić większość czasu w plecaku, ale jeśli pogoda się pogorszy, doskonale zabezpieczą ciało przed wychłodzeniem.

Podobnymi zasadami kierujemy się wybierając buty do pieszych wędrówek. Tu kluczowe będą cechy takie jak wodoodporność i termoizolacja, a dodatkowo solidna cholewka utrzymująca stopę w odpowiedniej pozycji i chroniąca przed skręceniem. Nawet podczas letnich wędrówek zdecydowanie częściej korzysta się tu z solidnych, lekkich traperów niż butów sportowych. Bezpieczeństwo i wygoda przede wszystkim.

 

Wsparcie hikingowe podczas pieszych wędrówek

Zarówno wprawieni, jak i zaczynający dopiero przygodę z pieszymi wędrówkami podróżnicy często decydują się na zakup kijków trekkingowych. Wspieranie się nimi podczas chodzenia pozwala odciążyć kręgosłup i stawy, poprawić równowagę i ułatwić poruszanie się po trudniejszym terenie – nie tylko w górach, ale też w lesie. Z kijków turystycznych coraz częściej korzystają starsze osoby, dla których wsparcie takie jest niezastąpione przy dłuższych spacerach. Jeśli planujesz długą pieszą wędrówkę, zabierasz ze sobą cięższy plecak ze sprzętem biwakowym i planujesz pokonywanie trudniejszego terenu lub wielu trudniejszych podejść, kijki będą naprawdę wartościowym wsparciem. Praktyczny wybór kijków turystycznych znajdziesz w sklepie Addnature.pl.

Pakowny plecak na piesze wycieczki

Wśród obowiązkowego wyposażenia na pieszej wędrówce nie może zabraknąć solidnego plecaka oferującego odpowiednią pakowność, ale i skonstruowanego tak, aby ciężar bagażu był rozłożony równomiernie na całych plecach. Jednym z podstawowych błędów początkujących jest zakup tańszych, nieprzystosowanych do długich wędrówek plecaków, które z uwagi na źle zaprojektowany stelaż lub jego całkowity brak nadmiernie obciążają kręgosłup i nie pozwalają poruszać się na dłuższych trasach bez szybkiego poczucia zmęczenia i przeciążenia.

Dobrej jakości plecak turystyczny nie powinien ograniczać ruchów, musi wspierać kręgosłup dzięki stelażowi przenoszącemu ciężar bagażu m.in. na pas biodrowy i piersiowy, powinien być wykonany z oddychającego materiału zapewniającego właściwą wentylację pleców, a dodatkowo nie może być zbyt ciężki. W zależności od długości podróży pamiętaj, żeby zapakować w trasę tylko najbardziej niezbędne akcesoria – nadmierne obciążenie to najczęstszy powód rezygnacji z dalszej wędrówki i kontuzji na trasie.

 

Biwakowanie w najlepszym stylu

Ostatnią dużą kategorią akcesoriów, na które warto zwrócić uwagę pakując się na piesze wycieczki jest oczywiście sprzęt biwakowy. Namiot, karimata, śpiwór, a do tego przenośna kuchnia turystyczna, żywność wysokoenergetyczna, zapas wody – w Twoim plecaku powinny znaleźć się akcesoria pozwalające zatrzymać się na noc na szlaku i przenocować pod gołym niebem lub, jeśli planujesz wycieczkę jednodniową, takie, które umożliwią dłuższy postój i regenerację sił.

Zalecaną strategią na początek sezonu trekkingowego jest oczywiście zacząć wędrowanie od prostszych tras, z których co kilka kilometrów możliwe jest zejście do pobliskiego schroniska czy miasteczka i zatrzymanie się na noc. Dla bardziej wprawionych podróżników sprzęt biwakowy będzie niezbędny. Możliwość szybkiego rozbicia namiotu może przydać się szczególnie w chwilach, gdy zabraknie sił na dalszą wędrówkę lub pojawi się kontuzja, która na jakiś czas zatrzyma nas w jednym miejscu.

Materiał promocyjny