Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak przebiega podłączanie płyty indukcyjnej?

02.09.2019 15:52 | 0 komentarzy | 1 297 odsłona | red

Materiał promocyjny

W polskich domach coraz częściej pojawiają się kuchenki z płytą indukcyjną, która jest zdecydowanie wygodniejszą opcją niż płyty gazowe. Wyeliminowanie z domu gazu w znacznym stopniu wzmacnia bezpieczeństwo domowników. Warto zapoznać się z tym, jakie zalety ma płyta indukcyjna, w jaki sposób działa oraz, jak przebiega jej podłączanie.

0
Jak przebiega podłączanie płyty indukcyjnej?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Płyta indukcyjna ma zwykle bardzo nowoczesny wygląd, dlatego pasuje do typów kuchni zaaranżowanych w nowatorski sposób. Dzięki gładkiej powierzchni tego sprzętu dużo łatwiej się go czyści. Kwestia efektywności ma także duże znaczenie - płyty indukcyjne pozwalają na szybsze podgrzanie jedzenia, co sprzyja oszczędnościom. Łatwiejsze jest też diagnozowanie usterek, ponieważ poprzez wyświetlanie odpowiednich znaczków ten sprzęt informuje o tym, co jest źródłem aktualnego problemu.

Jak działa płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna pozwala na mocne rozgrzewanie naczyń dzięki zastosowaniu szybkozmiennego pola magnetycznego generowanego przez cewki umieszczone pod jej powierzchnią. Pole reaguje z dnem garnków czy patelni, rozgrzewając je do wysokich temperatur. Zastosowanie tej metody zmniejsza możliwość oparzenia się oraz pozwala na przygotowanie potraw w zaledwie kilka minut, gdy wybierze się najwyższe tryby grzewcze. Należy pamiętać o tym, że używając płyty indukcyjnej, trzeba korzystać ze specjalnych naczyń, które współgrają z tą metodą podgrzewania. Jeśli nie posiada się tego rodzaju garnków czy patelni, ​montaż płyty indukcyjnej wiąże się z większymi kosztami, jednak jej wszechstronne zalety w pełni to rekompensują.

Podłączanie płyty indukcyjnej

Podstawową kwestią związana z ​podłączeniem płyty indukcyjnej jest to, z jakiego typu instalacją jest on w stanie współpracować - na rynku najczęściej sprzedawane są modele przeznaczone do podpięcia do instalacji jednofazowej (230 V) oraz trójfazowej (400 V). Płyta indukcyjna bardzo obciąża sieć elektryczną, dlatego warto zainstalować ją na osobnym obwodzie wraz z zabezpieczeniem.

Dla jednofazowej płyty warto zastosować kabel 3x4mm, zaś trójfazowej 5x2,5mm. Popularniejsze są ​płyty jednofazowe i są one prostsze do montażu niż modele trójfazowe, ponieważ istnieje potrzeba połączenia tylko trzech przewodów przyłączeniowych z przewodami instalacyjnymi. Aby podobny montaż wykonać poprawnie, należy skorzystać ze schematu płyty indukcyjnej, dołączonego do instrukcji obsługi.

Płyty trójfazowe ​podpina się do gniazdka siłowego. Aby ten typ sprzętu mógł poprawnie działać, trzeba zastosować aż 5 przewodów, czyli przewód neutralny (niebieski), uziemienie oznaczone na zielono lub żółto oraz trzy fazy.

Czy płytę indukcyjną warto zamontować samemu?

Umiejętność zamontowania różnego rodzaju sprzętów w gospodarstwie domowym jest rzeczą nieocenioną, jednak niektóre urządzenia są dość skomplikowane w podłączaniu. Możliwość uszkodzenia płyty jest duża, a naprawa sprzętu AGD kosztuje. Zamiast ryzykować i tracić cenny czas na wykonywanie instalacji, o której nie ma się pojęcia, lepiej skontaktować się z doświadczonym monterem. W wielu modelach płyt indukcyjnych na karcie gwarancyjnej musi pojawić się podpis elektryka, który zajął się przyłączeniem sprzętu, inaczej gwarancja nie zostanie uznana. Z tego powodu warto wezwać specjalistę, zamiast próbować wykonać montaż na własną rękę.

Materiał promocyjny