Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Dlaczego warto regularnie odwiedzać ginekologa?

25.07.2019 14:03 | 0 komentarzy | 911 odsłon | red

Materiał promocyjny

Termin wizyty kontrolnej u ginekologa powinien zostać wpisany do kalendarza każdej kobiety. Tymczasem wiele pań zapomina umówić się do lekarza od zdrowia intymnego. Niektóre z nich są zabiegane, inne uważają, że skoro nic się nie dzieje, to zapisywanie się na wizytę nie ma sensu. Warto mieć na uwadze, że profilaktyczne badania ginekologiczne są niezwykle ważne. Dlaczego należy regularnie odwiedzać ginekologa?

0
Dlaczego warto regularnie odwiedzać ginekologa?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak często należy odwiedzać ginekologa?

Każda kobieta, która ma już za sobą fazę dojrzewania lub rozpoczęła współżycie seksualne, powinna przynajmniej raz do roku odwiedzić ginekologa. Wizyta u specjalisty pozwala monitorować na bieżąco stan narządów rodnych oraz dostrzec jakiekolwiek zmiany. Takie odejście od normy, wykryte w czasie badań profilaktycznych, będzie wskazaniem do dalszej diagnostyki lub leczenia. Warto odpowiednio przygotować się do wizyty u specjalisty – istotny będzie wybór odpowiedniego lekarza. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule pt.: „Na co zwrócić uwagę, wybierając ginekologa?”.

Jaki jest cel wizyty u ginekologa?

Ginekolog powinien przeprowadzić w czasie wizyty wywiad z pacjentką dotyczący jej zdrowia, kondycji fizycznej i psychicznej oraz kontaktów seksualnych. Podczas badania ginekologicznego lekarz dokona oceny stanu narządów rodnych oraz specjalną szczoteczką pobierze wymaz do badania cytologicznego – to jeden z podstawowych testów w profilaktyce raka szyjki macicy. Ginekolog może wykonać również USG narządów rodnych – jajników, jajowodów i macicy oraz zbadać piersi pacjentki. Warto wiedzieć, że badanie ginekologiczne pozwala wykryć wiele dolegliwości i chorób we wczesnym stadium, co znacznie zwiększa szansę ich wyleczenia!

Z jakimi problemami pacjentki zgłaszają się do ginekologa?

Najpopularniejszym schorzeniem, z jakim kobiety zgłaszają się do ginekologa, jest stan zapalny pochwy. Pomocy lekarskiej szukają pacjentki, które odczuwają świąd, pieczenie lub mają upławy o nieprzyjemnym zapachu. Niewyleczona grzybica, zapalenie lub choroba weneryczna mogą doprowadzić do wystąpienia powikłań, dlatego w przypadku wystąpienia takich objawów, kobieta powinna niezwłocznie umówić się na wizytę do lekarza.

Jakie schorzenia może wykryć ginekolog podczas badania?

W czasie badania ginekologicznego lekarz może zobaczyć nadżerkę szyjki macicy, czyli widoczny gołym okiem ubytek nabłonka lub zauważyć nieprawidłowości w budowie anatomicznej narządów rodnych. Badanie cytologiczne pozwala na wykrycie raka szyjki macicy w stanie przedklinicznym (bezobjawowym), czyli w czasie, gdy jest bardzo duża szansa wyleczenia! Podczas badania lekarz ginekolog może zobaczyć również torbiele na jajnikach, czy mięśniaki macicy. Warto pamiętać, że niemal wszystkie zmiany we wczesnym stadium można poddać leczeniu. Nawet jeśli jest potrzeba operacja, okres rekonwalescencji będzie krótki, a pacjentki szybko powrócą do zdrowia i formy. Warto już dziś zapisać się do ginekologa, by przekonać się o stanie swojego zdrowia. Wizytę u lekarza można umówić szybko i wygodnie na stronie internetowej tourmedica.pl.

Regularne wizyty kontrolne u ginekologa warto odbywać po to, by zwiększyć szansę na wykrycie zmian i schorzeń. Wczesne rozpoznanie choroby pozwala wdrożyć efektywny proces leczenia, a w wielu przypadkach uratować życie.

Materiał promocyjny