Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Konsekwencje za homofobiczne rezolucje

30.07.2020 14:00 | 17 komentarzy | 3 873 odsłony | Tadeusz Jachnicki

Komisja Europejska odrzuciła wnioski sześciu polskich samorządów o wsparcie finansowe z programu "Partnerstwo miast". Powód? Przyjęcie rezolucji ogłaszającej teren danej gminy, powiatu czy też województwa "strefą wolną od LGBT".

17
Konsekwencje za homofobiczne rezolucje
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W gronie samorządów, które podjęły podobną decyzję jest Małopolska. Rezolucję o "strefie wolnej od LGBT" radni wojewódzcy przegłosowali 29 kwietnia 2019 roku.

To deklaracja. Nie jest to prawo powszechnie obowiązujące - mówił wówczas Rafał Kosowski, radny wojewódzki z rządzącego wojewódzkim samorządem PiS.

Kilka miesięcy później Francuski region Dolina Loary z tego powodu zawiesił współpracę z Małopolską.
W ostatnich latach trzecia część polskich samorządów ogłosiła, że ich obszar jest "strefą wolną od LGBT".

Teraz Komisja Europejska wstrzymuje pieniądze w ramach programu "Partnerstwo miast" dla regionów, które ogłosiły homofobiczne rezolucje.

- Na razie nie ma sygnałów, by podobne cięcia dotyczyły też innych programów, a nie kojarzę, by Małopolska korzystała kiedyś z „Partnerstwa miast". Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że obszar interwencji ze strony Unii w tej kwestii może się poszerzać na inne programy - mówi Tadeusz Arkit, radny w opozycyjnej PO w samorządzie wojewódzkim.

- Małopolska nie jest jakąś strefą wolną od LGBT. Przyjęliśmy rezolucję wyrażającą nasze poglądy i tyle, a sprawy decyzji Komisji Europejskiej nie znam - mówi z kolei Rafał Kosowski.

Tutaj można się zapoznać z treścią rezolucji sejmiku województwa małopolskiego.

LGBT - tutaj definicja wg. Wielkiego Słownika Języka Polskiego