Nie masz konta? Zarejestruj się

Jankowice

Opóźnia się przebudowa mostu na Wiśle w Jankowicach

24.10.2023 12:00 | 0 komentarzy | 3 787 odsłony | Michał Koryczan

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, przebudowa mostu na Wiśle w Jankowicach tym roku najprawdopodobniej się nie rozpocznie.

0
Opóźnia się przebudowa mostu na Wiśle w Jankowicach
Most na Wiśle w Jankowicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Most na Wiśle w Jankowicach jest częścią drogi wojewódzkiej 781. To jedna z najważniejszych przepraw w zachodniej części Małopolski. Łączy ze sobą dwa powiaty: chrzanowski i oświęcimski. Korzystają z niej mieszkańcy dojeżdżający do pracy czy szkoły znajdującej się na drugim brzegu rzeki, a także turyści wybierający się m.in. do Energylandii, Zatorlandu, czy w góry.

W ubiegłym roku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie podpisał umowę ze spółką Nowak-Mosty z Dąbrowy Górniczej, zwycięzcą dużego przetargu obejmującego szereg inwestycji drogowych, w tym m.in. przebudowę mostu w Jankowicach.

Wartość inwestycji w gminie Babice to około 69 mln złotych brutto. Kontrakt z wykonawcą zawiera możliwość waloryzacji, więc kwota ta może ulec zmianie po realizacji zadania. Zgodnie z zapowiedziami ZDW w Krakowie, roboty miały się rozpocząć w trzecim kwartale tego roku. Wszystko wskazuje, że tak się jednak nie stanie.

- Budowa mostu tymczasowego rozpocznie się niezwłocznie po uzyskaniu wszelkich niezbędnych decyzji i uzgodnień w tym pozwolenia na budowę. Na obecną chwilę konieczne decyzje są jeszcze w trakcie procedowania, a ich pozyskanie przewidywane jest na przełomie roku. Budowa mostu tymczasowego potrwa około 3-4 miesiące - informuje Agnieszka Ćwiertniewicz z ZDW w Krakowie.

Przypomnijmy, że obecna konstrukcja mostu na Wiśle w Jankowicach ma zostać całkowicie zdemontowana. W jej miejsce powstanie zupełnie nowy, większy obiekt o szerokości ponad 12 metrów z chodnikiem z jednej strony oraz ścieżką pieszo-rowerową, łączącą się z istniejącą Wiślaną Trasą Rowerową.

Na czas przebudowy mostu powstanie przeprawa tymczasowa o długości 300 metrów i szerokości 12 metrów. Zostanie poprowadzona równolegle do przebudowywanego mostu głównego (po jego prawej stronie, patrząc od strony Jankowic).

Zakończenie wszystkich prac związanych z przebudową przeprawy na Wiśle w Jankowicach planowane jest na przełomie stycznia i lutego 2025 r.