Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Od 2 września Polska nie przyjmie samolotów z 46 krajów

30.08.2020 22:05 | 0 komentarzy | 3 420 odsłony | Alicja Molenda

Od 2 września nie polecimy i nie wrócimy samolotem m.in. do Francji, Hiszpanii i Chorwacji. W obecnej sytuacji podróże zagraniczne trzeba więc planować ostrożnie i mieć na uwadze potencjalną kwarantannę.

0
Od 2 września Polska nie przyjmie samolotów z 46 krajów
Nie polecimy do 46 krajów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z powodu dużej liczby Polaków będących na urlopach zagranicą, nowa lista zakazów lotów wejdzie w życie kilka dni później niż planowano. Miała obowiązywać od 26 sierpnia, a będzie - najprawdopodobniej - od środy 2 września i obejmie 46 państw.

Do Polski nie będą mogły przylatywać samoloty z takich krajów: USA, Brazylia, Indie i Meksyk, Chorwacja, Francja i Hiszpania, a to ulubione kierunki wakacyjnych wyjazdów Polaków. Lista obejmuje też Albanię, Rumunię, Czarnogórę i Maltę.

Poza tym nie przylecą do nas bezpośrednie samoloty z Belize, Bośni i Hercegowiny, Bahrajnu; Królestwa Eswatini, Izraela, Kataru, Kuwejtu, Libii, Argentyny, Armenii, Chile, Dominikany, Ekwadoru, Gwatemali, Hondurasu, Iraku, Kazachstanu, Kolumbii, Kosowa, Kostaryki, Libanu, Macedonii Północnej, Malediwów, Mołdawii, Namibii, Panamy, Paragwaju, Peru, Republiki Południowej Afryki, Salwadoru, Surinamu, Republiki Zielonego Przylądka, Luksemburga, Boliwii i Bahamów.

OdPo 2 września jedynym sposobem powrotu z wymienionych państw będzie droga lądowa, lub lot przez kraj, którego polski zakaz nie dotyczy. Sytuacja jest więc bardzo karkołomna.

Na stronie MSZ czytamy:

- Prosimy o bieżące śledzenie danych publikowanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control), które stanowią podstawowy element oceny zagrożenia epidemicznego. Wykazy państw objętych zakazem lotu uwzględniają co do zasady 14-dniową skumulowaną liczbę zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób przy współczynniku przekraczającym 60.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną na świecie i pojawianiem się nowych ognisk zakażeń koronawirusem MSZ zaleca daleko idącą wstrzemięźliwość w planowaniu wyjazdów zagranicznych. Przypominamy, że podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych. Szczegółowe informacje nt. sytuacji epidemiologicznej i warunków wjazdu do poszczególnych państw znajdziesz w zakładce Informacje dla podróżujących.