Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Do Petersburga z bezpłatną e-wizą już od dziś

01.10.2019 13:11 | 0 komentarzy | 3 154 odsłony | Alicja Molenda

Spełnienie marzenia o bezwizowej podróży do owianego legendą miasta w Rosji, jest w zasięgu ręki. Na podstawie elektronicznej wizy można tam jechać aż na 8 dni.

0
Do Petersburga z bezpłatną e-wizą już od dziś
Pałac carycy Katarzyny w Petersburgu Fot.pixabay.com
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1 października Rosja wprowadza ośmiodniowe wizy elektroniczne do Petersburga i obwodu leningradzkiego. Podobne obowiązują w obwodzie kalingradzkim. Uzyskanie takiej wizy jest bezpłatne. E-wiza wydawana będzie obywatelom 53 państw, w tym Polski.

Nie trzeba już zaproszenia ani zaświadczenia o rezerwacji hotelu, tylko wniosek ze strony internetowej rosyjskiego MSZ wypełniony drogą elektronicznie plus zdjęcie. Formularz znajdziecie tutaj: evisacheck.kdmid.ru

Trzeba go złożyć nie wcześniej niż 20 dni i nie później niż cztery dni przed planowaną podróżą. Wiza jest wydawana w w ciągu czterech dni. Informacja o jej uzyskaniu przyjdzie na wskazany adres poczty elektronicznej. Trzeba ją wydrukować lub zachować w smartfonie.

E-wiza umożliwia wjazd do Rosji przez przejścia graniczne położone na terenie Petersburga i obwodu leningradzkiego: lotnicze, morskie, samochodowe i piesze. Na razie nie jest możliwy wjazd z taką wizą przez przejścia kolejowe. E-wiza nie pozwala na pobyt w innym regionie.

Gdzie można przekroczyć granice z taką wizą? Na lotnisku Pułkowo w Petersburgu, w portach morskich: Wysock (obwód leningradzki), Port Wielki - Dworzec Morski Sankt-Petersburg (Petersburg), Port Pasażerski Sankt-Petersburg (Petersburg), na przejściach samochodowych: Iwangorod, Torfjanowka, Brusnicznoje, Swietogorsk oraz przejściu pieszym Iwangorod. Są one położone na granicach obwodu leningradzkiego i dwóch państw Unii Europejskiej: Finlandii i Estonii.

E-wizy są jednokrotne i dotyczą wyjazdów turystycznych, biznesowych i humanitarnych. Na pobyt innego rodzaju trzeba ubiegać się o wizę zwykłą. Ważne są 30 dni, ale pozwalają na pobyt ośmiodniowy.

Z Krakowa (KRK) nie ma na razie bezpośrednigo samolotu do Sankt Petersburga (LED). Najtańsze loty z KRK do LED, z  przesiadką, kosztują od 450 zł w dwie strony. Na taki lot trzeba jednak zapolować.

Za lot bezpośredni z Warszawy do Petersburga w dwie strony w październiku trzeba zapłacić ok. 2000 zł.