Nie masz konta? Zarejestruj się

Karniowice

Piknik bez alkoholu. Warto być trzeźwym - przypominają abstynenci

11.07.2021 18:00 | 0 komentarzy | 4 237 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Organizowane w ten weekend IV Trzebińskie Dni Trzeźwości stały się też okazją do świętowania jubileuszu lokalnego stowarzyszenia abstynentów.
0
Piknik bez alkoholu. Warto być trzeźwym - przypominają abstynenci
Uczestnicy pikniku na Błoniach Karniowickich
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trzebińskie Stowarzyszenie Abstynenckie Integracja obchodzi w tym roku 5 lat istnienia. Obecnie liczy około 60 osób.
Rokrocznie jego członkowie spotykają się na pikniku. Udowadniają, że można się dobrze bawić bez alkoholu. To ważne, bo statystyki dotyczące spożywania alkoholu w Polsce są niepokojące.

- Kilka dekad temu statystyczny Polak wypijał 8 litrów czystego alkoholu w skali roku, teraz już prawie 12 litrów - zwraca uwagę Andrzej Jakubowicz, prezes Trzebińskiego Stowarzyszenia Abstynenckiego Integracja.

Z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że na mieszkańca kraju należącego do UE przypada średnio 11,3 litra czystego alkoholu rocznie.
Statystyczny Polak wypija rocznie 11,7 litra czystego alkoholu. To odpowiada mniej więcej 2,4 butelki wina lub 4,5 litra piwa tygodniowo na osobę w wieku 15 lat i więcej. W rozróżnieniu na płeć - mężczyzna w Polsce spożywa średnio 18,4 litra czystego alkoholu rocznie, a w przypadku kobiet jest to 5,6 litra.