Nie masz konta? Zarejestruj się

Jaworzno

Farma fotowoltaiczna na miejscu węglowej elektrowni Jaworzno I się sprawdza

21.11.2021 13:35 | 16 komentarzy | 7 285 odsłon | Alicja Molenda
W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy swojej pracy, instalacja wyprodukowała energię potrzebną do zasilenia dwóch tysięcy gospodarstw domowych.
16
Farma fotowoltaiczna na miejscu węglowej elektrowni Jaworzno I się sprawdza
Panele famy fotowoltaicznej widoczne są przy wjeździe do Jaworzna od strony Chrzanowa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwsza farma fotowoltaiczna TAURONA zlokalizowana w Jaworznie przekroczyła próg rocznej produktywności dwa miesiące przed terminem. Farma przesłała do sieci 5,2 tys. MWh energii elektrycznej, co zaspokoiło zapotrzebowanie na energię dwóch tysięcy gospodarstw domowych.

- Farma ta powstała na terenie dawnej elektrowni węglowej, kolejne takie instalacje chcemy wybudować, wykorzystując nasze tereny poprzemysłowe m.in. w Mysłowicach i Stalowej Woli - mówi Patryk Demski, wiceprezes ds. strategii i rozwoju TAURON Polska Energia.

Wybudowana w 2020 roku w Jaworznie farma o mocy 5 MW, to pierwsza instalacja powstała w ramach programu TAURON PV. Inicjatywa zakłada budowę instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy. 12 tysięcy modułów zainstalowano w miejscu, w którym niegdyś zlokalizowana była Elektrownia Jaworzno I. Farma powstała dzięki zaangażowaniu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Program TAURON PV to program budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach Grupy TAURON o łącznej mocy 150 MWp. Obejmuje kilka lokalizacji o różnym stopniu zaawansowania i mocy. Inwestycje rozwijane są na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji wskutek długotrwałej działalności przemysłowej - głównie po byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych.

Dzięki programowi, miejscom tym przywracane są funkcje gospodarcze. W Mysłowicach prowadzone są zaawansowane prace przygotowujące budowę farmy fotowoltaicznej o mocy powyżej 40 MW, która zlokalizowana zostanie na terenie byłego składowiska odpadów paleniskowych. Dla projektu budowy farmy w Stalowej Woli uzyskana została decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych, obecnie oczekiwane jest uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, co powinno nastąpić w najbliższych miesiącach.

Inwestycje w energetykę odnawialną są podstawą osiągnięcia założeń Zielonego Zwrotu do 2030 roku. TAURON za 9 lat planuje wytwarzać ponad 65 proc. energii z odnawialnych źródeł energii (OZE), przy jednoczesnym ograniczeniu emisyjności o połowę.