Ostatnia wizyta: Obecny czas: 21.7.2024 4:20


Wszystkie czasy w strefie UTC (czas letni)




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: JAN PAWEŁ II W TWÓRCZOŚCI CZESŁAWA DŹWIGAJA
PostWysłany: 22.4.2014 19:04 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 8.5.2011 9:11
Posty: 733
Pochwały: 1
Słynny cykl rzeźb prof. Czesława Dźwigaja VIA SANCTA uświetni chrzanowskie uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II. Na wystawę zapraszamy od 15 kwietnia do 23 maja 2014 r. - Galeria "Na Styku" MOKSiR ul. Broniewskiego 4. 27 kwietnia rzeźby prezentowane będą na placu Tysiąclecia w Chrzanowie.

Załącznik:
plakat__via_sankta_400.jpg
plakat__via_sankta_400.jpg [ 42.17 KiB | Obejrzany 11036 razy ]


Rzeźby powstawały od chwili śmierci papieża Polaka - informuje prof. Czesław Dźwigaj. - Nie miałem żadnego zamówienia, robiłem je z potrzeby serca. Tak wykonałem osiem poszczególnych rzeźb. Dziewiąta, którą zatytułowałem Beatificus wyrzeźbiłem już po ogłoszeniu terminu wyniesienia na ołtarze polskiego papieża. Rzeźba przedstawia papieża na tronie, błogosławiącego lud ex katedra, w stroju pontyfikalnym, z ręką na sercu, błogosławiącego wiernych kordialnie. To jest moje świadome rzeźbiarskie nawiązanie do figury św. Piotra znajdującej się w Bazylice w Rzymie. Koło zatoczyło bieg, zwielokrotniło wymiar i proporcje, stąd także rzeźba nabrała nowej perspektywy, nowego znaczenia, jest jakby w podwójnym wymiarze: otwiera cały cykl, ale również jest jego znaczeniową codą. Całość Via Sankty więc, to 9 rzeźb, znaczących kolejne etapy Świętej Drogi (Via Sancta), którą przebył Ojciec Święty Jan Paweł II przekraczając kolejne bramy: te realne, architektoniczne – od Katedry Wawelskiej w Krakowie, w cieniu której dojrzewało jego kapłaństwo, po bramę Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie, i te symbolicznie – jak wykreślona przez sylwetę Matki Bożej z cudownego obrazu w sanktuarium w Częstochowie, z łukiem świętej aureoli Matki i Syna, po Bramę Niebios, kiedy przeszło mu pójść do Domu Ojca. Poszczególne rzeźby cyklu, jak Jego osoba i dzieło, znaczą Drogę Świętą przebytą przez Pielgrzyma przełomu II i III tysiąclecia ery nowożytnej. Ta wędrowna wystawa odwiedziła już bardzo wiele miast, zarówno w Polsce jak i jak i na świecie, by na rocznicę beatyfikacji Ojca Świętego zawitać do Rzymu. Cieszę się, że jej replika będzie też obecna w Chrzanowie 27 kwietnia, w tym tak ważnym dniu dla wszystkich katolików.

_________________
QUANTITO ERGO SUM!


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 29 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Profesjonalne polskie tłumaczenie phpBB3