Ostatnia wizyta: Obecny czas: 28.4.2024 8:57


Wszystkie czasy w strefie UTC (czas letni)


Regulamin forum


Kliknij tutaj, aby zobaczyć regulamin forum



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Ilu radnych powinno być po wyborach w Trzebini ?
PostWysłany: 10.10.2010 22:21 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 5.9.2010 11:46
Posty: 99
Według mnie 12, a jakie jest Wasze zdanie?

_________________
www.mlodatrzebinia.pl


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Ilu radnych powinno być po wyborach w Trzebini ?
PostWysłany: 11.10.2010 8:33 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 6.9.2010 22:47
Posty: 34
Miejscowość: Psary
Pochwały: 1
Proponuję zapoznać się dokładnie z ustawą o samorządzie gminnym , odpowiedź na Twoje pytanie jest w rozdziale 3 Art.17


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Ilu radnych powinno być po wyborach w Trzebini ?
PostWysłany: 11.10.2010 11:57 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 5.9.2010 11:46
Posty: 99
gbpsary - przykro mi, ale chodziło o to, ilu radnych powinna liczyć rada według Was - mieszkańców, a nie według ustawy, bo to jest oczywiste.

_________________
www.mlodatrzebinia.pl


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Ilu radnych powinno być po wyborach w Trzebini ?
PostWysłany: 11.10.2010 20:58 

Dołączenie: 13.1.2007 12:34
Posty: 2960
Miejscowość: Trzebinia
Pochwały: 367
A na czym opierasz stwierdzenie iz rada miasta Trzebini powinna mieć 12 radnych??
Przyznam się iż ja tez jestem za zmniejszeniem funkcji od posła do radnego. Posłów powinno byc tyle ile powiatów, senatorów tyle ile województw, sejmik to przedstawiciele każdego powiatu i miasta po jednym. Rady miasta zaś to przedstawiciele grup osiedli, wsi, sołectw. czyli jeden na 3-5 tys. Radni powiatowi to przedstawiciele każdej z gmin. Ale to moje widzenie samorządności.

_________________
Pozdrowienia:
Krzysio :)


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Ilu radnych powinno być po wyborach w Trzebini ?
PostWysłany: 12.10.2010 23:18 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 5.9.2010 11:46
Posty: 99
Krzysio,

mój pomysł jest prosty: 12 radnych = 1 radny x 10 sołectw + 2 radnych x centrum Trzebini.

To i tak za dużo, ale poszedłem na ustępstwa.

_________________
www.mlodatrzebinia.pl


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Ilu radnych powinno być po wyborach w Trzebini ?
PostWysłany: 12.10.2010 23:47 

Dołączenie: 12.10.2010 22:59
Posty: 4
Cytuj:
5 to max nie powinno być więcej niż po 1 na 2 sołectwa +1 na Trzebinie


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Ilu radnych powinno być po wyborach w Trzebini ?
PostWysłany: 13.10.2010 9:54 

Dołączenie: 11.9.2010 11:12
Posty: 44
Miejscowość: Wysypisko
Radnych powinno być wielu, tylko w szerszym gronie można dyskutować nie pomijając wielu pomysłów, można skonfrontować zdania wielu pokoleń i dokonywać najlepszych wyborów. Mała liczba radnych (5 to już całkowita przesada moim zdaniem) może tylko doprowadzić do totalitaryzmu, zbyt mało ludzi będzie miało zbyt wiele do "narzucenia".
Pamiętajcie również, że jeśli miało by być tylko 5 radnych, to zostaną wybrani tylko ci znani od lat... Nie liczcie, że ktokolwiek młody wszedłby wtedy do rady. Możecie sobie wyobrazić Chrzanów czy też Trzebinię zarządzaną przez 5 ludzi, których średnia wieku przekracza 60 lat.


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Ilu radnych powinno być po wyborach w Trzebini ?
PostWysłany: 13.10.2010 11:45 

Dołączenie: 19.2.2007 1:51
Posty: 838
Miejscowość: dawniej z Chrzanowa
Pochwały: 3
To jest - powyżej - jedna strona medalu i to trochę naciągana.
Druga jest taka:
obecnie, wg znanych mi ocen, 60 - 80 % radnych ogranicza swą działalność w Radach do obecności i podnoszenia ręki przy głosowaniu.
Przyjąć można, iż jest to część - z punktu widzenia efektów działania Rady - najzupełniej zbędna, tworząca całkowicie niepotrzebne koszty( podatki mieszkańców) i psująca opinię idei samorządności.
Odrzucając tę część można dojść do wniosku, iż skład Rady np. w Chrzanowie czy Trzebini rzędu 4- 5 osób jest zupełnie wystarczający dla osiągnięcia efektów na poziomie obecnym; warunek bardzo pożądany - zaostrzenie przez wyborów kryteriów wyboru do Rady.
Niestety - takie działania wymagają zmiany ustawy, zupełnie niepotrzebnie, bo mogła by tę sprawę regulować wola mieszkańców.
Pyclik


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Ilu radnych powinno być po wyborach w Trzebini ?
PostWysłany: 13.10.2010 12:01 

Dołączenie: 11.9.2010 11:12
Posty: 44
Miejscowość: Wysypisko
pyclik napisał(a):
obecnie, wg znanych mi ocen, 60 - 80 % radnych ogranicza swą działalność w Radach do obecności i podnoszenia ręki przy głosowaniu.


Rozwiązanie (częściowe) tego problemu, to zmniejszenie diety do 400 zł (lub jeszcze mniej) dla tych 60-80%, a dodatkowe premiowanie działań, które wykraczają ponad sama obecność podnoszenie ręki. Takie działania spowodują, że aby dostać 1000 zł diety trzeba będzie działać i pracować na rzecz mieszkańców.
Takie rozwiązanie również zniechęci ludzi, którzy uważają piastowanie stanowiska radnego za łatwą kasę, dzięki temu zwolni się miejsce dla młodych i efektywnych ludzi.

pyclik napisał(a):
Przyjąć można, iż jest to część - z punktu widzenia efektów działania Rady - najzupełniej zbędna

Ale już niezbędna z punktu demokracji. Trzeba zatem zadbać, by ten poziom 60-80% spadł do 20%. Wtedy zarówno efektywność, jak i demokracja będzie na poziomie godnym samorządu.


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Ilu radnych powinno być po wyborach w Trzebini ?
PostWysłany: 13.10.2010 12:35 

Dołączenie: 19.2.2007 1:51
Posty: 838
Miejscowość: dawniej z Chrzanowa
Pochwały: 3
Mateusz Jamrozik napisał(a):
......Rozwiązanie (częściowe) tego problemu, to zmniejszenie diety do 400 zł (lub jeszcze mniej) dla tych 60-80%, a dodatkowe premiowanie działań, które wykraczają ponad sama obecność podnoszenie ręki. Takie działania spowodują, że aby dostać 1000 zł diety trzeba będzie działać i pracować na rzecz mieszkańców.


Proste pytanie: czy wiesz, jak praktycznie taki sposób zaprojektować i wprowadzić?

Mateusz Jamrozik napisał(a):
.......Ale już niezbędna z punktu demokracji.


A konkretnie, niby dlaczego?
Z punktu widzenia demokracji niezbędne są uczciwe wybory i rzetelna informacja o kandydatach.
A obecność w radzie darmozjadów to nie jest żaden warunek demokracji, tak samo jak rada niepotrzebnie liczna.
Pyclik


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Ilu radnych powinno być po wyborach w Trzebini ?
PostWysłany: 13.10.2010 13:41 

Dołączenie: 11.9.2010 11:12
Posty: 44
Miejscowość: Wysypisko
pyclik napisał(a):
Proste pytanie: czy wiesz, jak praktycznie taki sposób zaprojektować i wprowadzić?

Wybacz, że Cię zawiodę, lecz nie jestem Bogiem by potrafić wszystko rozwiązać. Dodatkowo powierzenie tak ważnych decyzji i tak ważnego projektu jednej osobie było by co najmniej szalone. Należy pamiętać, że to nie jest tylko zmiana finansowania dotycząca gminy czy powiatu, to zmiany dotyczące całej Polski. Chciałbyś bym jednoosobowo wprowadzał je w życie? Przykro mi, lecz jednak mnie przeceniasz. Jestem jednak pewien, że po przeprowadzeniu dyskusji na najwyższych szczeblach państwa z udziałem wybitnych przedstawicieli ministerstw, profesorów oraz prawników udało by się taki pomysł wprowadzić w życie.
pyclik napisał(a):
A konkretnie, niby dlaczego?

Ponieważ jednoosobowe zarządzanie sprowadza się do: "robię co mi się podoba, bo nie ma mi kto przeszkodzić".
Żyjemy w Chrzanowie, a nie w Chinach i przydało by się, by każdy miał prawo wybrać swojego przedstawiciela oraz by ci przedstawiciele mieli z kim dyskutować i podejmować decyzje. Nie jednoosobowo.
pyclik napisał(a):
Z punktu widzenia demokracji niezbędne są uczciwe wybory i rzetelna informacja o kandydatach.

Niezaprzeczalnie jest to jeden z warunków demokracji.
pyclik napisał(a):
A obecność w radzie darmozjadów to nie jest żaden warunek demokracji, tak samo jak rada niepotrzebnie liczna.

O pozbyciu się "darmozjadów" (w sumie mocne słowo... ale tylko cytuję) pisałem wyżej.
O niepotrzebnie licznej radzie również, chociaż w tym przypadku - o potrzebnie licznej.

Widzę, że mamy w tym temacie odmienne zdanie - jak widzisz to się zdarza, szkoda by było nie mieć z kim konfrontować swoich poglądów i tylko narzucać wszystkim swoje zdanie. To by się działo, gdyby na forum było tylko kilka osób. To samo tyczy się rady. Czym więcej radnych, tym więcej uwzględnionych poglądów.

Jedyne co można zrobić, to kusić kandydatów na radnych możliwością poprawy jakości życia mieszkańców zamiast łatwym zarobkiem.

Pozdrawiam
Mat.


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Ilu radnych powinno być po wyborach w Trzebini ?
PostWysłany: 13.10.2010 15:17 

Dołączenie: 19.2.2007 1:51
Posty: 838
Miejscowość: dawniej z Chrzanowa
Pochwały: 3
Rzeczywiście, mamy zdania odmienne całkowicie - i tak zostanie, bo mnie ani nawet trochę nie przekonałeś.
Ja twierdzę,że zgodnie z demokracją i jej regułami odchudzenia Rad jest możliwe i celowe, oczywiście o taką ilość i takich "radnych"- opisywałem ich rodzaj poprzednio - która nic do Rady ani dla mieszkańców nie wnosi, a którzy - podtrzymuję określenie - są darmozjadami i zbędnym balastem dla mieszkańców.
Pyclik


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] oraz 44 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Profesjonalne polskie tłumaczenie phpBB3