Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Rada powiatu - atrakcyjny cel kandydatów

29.03.2024 07:07 | 0 komentarzy | 1 671 odsłona | Alicja Molenda
Kandydatów jest 182, mandaty 23. O powtórny wybór starają się wszyscy dotychczasowi radni i radne. Kilka osób chce się przenieść z samorządu gminnego do powiatowego.
0
Rada powiatu - atrakcyjny cel kandydatów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zasiadanie w powiatowej radzie nie stanowi zbyt dużego obciążenia. Pieniądze z diet - podobne jak w gminach, a sprawczość nieduża, bo powiaty mają mało własnych pieniędzy. Napięcie w pracy na pewno mniejsze niż w gminach, co widać choćby w trakcie obrad tego gremium.

Konkurencja na listach do powiatu jest tym razem większa niż przed pięcioma laty. Wtedy było 145 kandydatów. Teraz 182. Powody są dwa. Pierwszy jest taki, że spadek liczby ludności pozbawił radę powiatu chrzanowskiego dwóch mandatów (było 25 będą 23). Poza tym, obrodziło w komitety. Nawet wytrawni gracze na powiatowej scenie nie spodziewali się, że będzie ich aż siedem.

Wystawieniem własnego komitetu zaskoczyła Trzecia Droga (koalicja Polska 2050 i PSL) i Konfederacja z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Jedni i drudzy raczkują na lokalnej scenie politycznej. Dla większości ich kandydatów będzie to pierwsze publiczne przetarcie. Powstał też całkiem nowy komitet złożony z dotychczasowych radnych i nowicjuszy (Moja gmina-Nasz powiat).

Wobec sporej liczby kandydatów i komitetów, po wyborach znów będzie trudno ułożyć koalicję rządzącą. Taka koalicja, mająca w radzie większość, wskazuje kandydatów na starostę, wicestarostę i członków zarządu. Ułatwić mogło by ten proces zdecydowane zwycięstwo któregoś z komitetów, ale na to się raczej nie zanosi. Tu dodajmy, że ani starosta, wni wicestarosta, ani członkowie zarządu nie muszą być radnymi, a kompletowanie wykonawczego organu powiatu (zarządu) nie odbywa się w wyborach powszechnych. Na wymienione stanowiska powołuje kandydatów koalicyjnych rada powiatu.

Dla wielu kandydatów, 7 kwietnia będzie okazją powrotu do samorządu lub zmiany jego szczebla. Wśród powracających są m.in. byli burmistrzowie i radni: Tomasz Siemek i Jan Rychlik, Zbigniew Klatka, Jan Kozioł, Zygmunt Ziajka, a wśród chcących zmienić miejsce siedzenia: Elżbieta Głąbała, Piotr Potocki, Krzysztof Kasperek, Ryszard Kosowski (dotychczasowi radni miejscy w Chrzanowie) czy Mariusz Brzózka (dotychczasowy radny miasta w Trzebini). Na listach do powiatu znajdziemy też obecną wiceburmistrz Chrzanowa Jolantę Zubik, byłego posła Krzysztofa Kozika oraz małżonkę burmistrza Chrzanowa - Patrycję.

Z radą powiatu żegna się tylko Adam Potocki, członek powiatowego zarządu, były wicestarosta i starosta, który miał być kandydatem KO na burmistrza Chrzanowa. Na początku przekaz był taki, że z tej rywalizacji wykluczyło go centralne porozumienie KO i Trzeciej Drogi, ale w wielu miastach KO i Trzecia Droga ma jednak odrębnych kandydatów, więc ten powód nie jest do końca prawdziwy.

Na listach kandydatów do powiatu jest bardzo wielu czynnych i emerytowanych nauczycieli, lekarzy, urzędników szczebla gminnego, byłych urzędników. Spece od marketingu politycznego mówią, że przedstawiciele tych zawodów to są tzw. osoby wybieralne. Dużo trudniej jest uzyskać mandaty przedstawicielom innych profesji, chyba że są aktywnymi działaczami społecznymi.

Dużą rolę w tych wyborach odegra zapewne nastawienie wyborców i czas, jaki poświecą na analizowanie, komu powierzyć mandat w powiatowej radzie. Doświadczonym przedstawicielom powiatowych władz, czy raczkującym kandydatom

Dieta szeregowego radnego powiatu chrzanowskiego to 2147 zł.