Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Cały oddział na fioletowo. W szpitalu obchodzą Dzień Wcześniaka

17.11.2023 11:00 | 0 komentarzy | 5 793 odsłon | Ewa Solak
Co dziesiąte dziecko, które się rodzi na świecie to wcześniak, a my jesteśmy po to, żeby im pomóc - podkreśla Katarzyna Janusz ordynator oddziału neonatologii w chrzanowskim szpitalu. W piątek personel udekorował w balony cały oddział.
0
Cały oddział na fioletowo. W szpitalu obchodzą Dzień Wcześniaka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Symbolami dnia wcześniaka są kolor fioletowy i skarpetki wiszące na sznurku, z których co dziesiąta jest mniejsza. Tych symboli nie zabrakło także na neonatologii. Pielęgniarki rozwiesiły nawet świecące na fioletowo lampki.

Dzień wcześniaka obchodził z neonatologią oddział ginekologiczno - położniczy,którego personel ściśle z nim współpracuje.

Światowe statystyki dotyczące urodzeń wcześniaków są podobne, jak te w szpitalu w Chrzanowie.

- W Polsce rocznie rodzi się ponad 20 tysięcy wcześniaków, a u nas około 80 w ciągu roku. Zajmujemy się dziećmi urodzonymi od 32 tygodnia ciąży, z masą ciała powyżej 1 500 g - mówi ordynatorka.

O tym, co dzieje się z jeszcze mniejszymi wcześniakami, z jakimi problemami się borykają, na jaką pomoc mogą liczyć na oddziale w Chrzanowie, a także dlaczego tak ważne jest kangurowanie? O tym wszystkim opowiada neonatolog Katarzyna Janusz, a pełny tekst rozmowy można przeczytać w aktualnym wydaniu „Przełomu", w wersji elektronicznej dostępnym TUTAJ.