Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Dzisiaj ostatni dzień rozliczeń z fiskusem. Małopolanie otrzymali już ponad 1,5 miliarda zł nadpłaconych podatków

02.05.2023 12:08 | 4 komentarze | 1 259 odsłona | Alicja Molenda
PIT za 2022 rok można złożyć jedynie do końca wtorku, 2 maja drogą elektroniczną lub na papierze. Papierowy formularz podatkowy składamy w urzędzie skarbowym albo wysyłamy pocztą. Jeżeli podatnik nie podejmie żadnych czynności, system elektroniczny sam uzna PIT za wypełniony i go zaakceptuje.
4
Dzisiaj ostatni dzień rozliczeń z fiskusem. Małopolanie otrzymali już ponad 1,5 miliarda zł nadpłaconych podatków
2 maja mija termin rozliczenia się z fiskusem za 2022 r.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podatki należy rozliczyć do końca kwietnia, chyba że ostatni dzień kwietnia przypada na dzień wolny od pracy - wówczas termin wydłuża się do końca pierwszego dnia roboczego, przypadającego po 30 kwietnia. W tym roku takim dniem jest 2 maja.

Usługa Twój e-PIT

Na podatników czekają wstępnie wypełnione zeznania podatkowe. Można je zaakceptować albo uzupełnić. Jeśli ktoś nie ma praw do żadnych ulgi do odpisów, nie musi nic robić - system sam uzna zeznania za wypełnione i je zaakceptuje, kiedy skończy się 2 maja.

Do usługi Twój e-PIT można się zalogować przez e-Urząd Skarbowy, do którego można się dostać z wykorzystaniem Profilu Zaufanego (PZ), e-Dowodu, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel.

Do usługi Twój e-PIT można się zalogować także z wykorzystaniem danych podatkowych. Podatnik, aby się zalogować, musi podać PESEL (albo NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z rozliczenia za 2021 r. oraz jedną z kwot przychodu z jednej z informacji od płatników za 2022 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy), którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2021 r. Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2021 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.

e-Deklaracje

To rozwiązanie dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalnej produkcji rolnej samodzielnie, jako że takie osoby muszą samodzielnie wypełnić i przesyłają do urzędu skarbowego zeznanie PIT-36 lub PIT-36L. Z systemu e-Deklaracje mogą skorzystać także ci, którzy działalności nie prowadzą. System umożliwia wybranie odpowiedniej deklaracji, wypełnienie jej oraz wysłanie, również z użyciem danych podatkowych.

Tradycyjna formuła

Rozliczyć się można także z wykorzystaniem formularzy papierowych. Można np. wypełnić zeznanie w systemie e-Deklaracje i je wydrukować albo rozliczyć się bezpośrednio na formularzu papierowym, który np. można wziąć z najbliższego urzędu skarbowego.

Takie papierowe zeznanie można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym albo wysłać pocztą - w obu przypadkach trzeba to zrobić przed końcem dnia. W przypadku zeznań wysłanych pocztą o zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.

 

Małopolanie otrzymali już ponad 1,5 miliarda zł nadpłaconych podatków.

Rekordowe zwroty PIT.

 • Mieszkańcy Małopolski otrzymali ponad 1,5 miliarda zł zwrotów nadpłaconego podatku dochodowego (PIT).
 • Do połowy kwietnia małopolskie urzędy skarbowe zwróciły prawie dwa razy więcej pieniędzy na konta podatników niż w ubiegłym roku.
 • Coraz więcej Małopolan rozlicza się elektronicznie.

Średni czas oczekiwania na zwrot w skali całego kraju wynosi 12 dni.


Do połowy kwietnia urzędy skarbowe z naszego województwa przyjęły 510 tys. zeznań złożonych w formie elektronicznej. To ponad dwukrotnie więcej, niż podczas zeszłorocznej akcji PIT – informuje Bożena Drabik, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Na tę wysoką kwotę nadpłaconych podatków, składają się zarówno małe, kilkudziesięciozłotowe zwroty, jak i te duże. Największy zwrot, bo ponad 102 tys. zł. otrzymał mieszkaniec Krakowa. Niewiele mniejsze otrzymali mieszkańcy: Wieliczki (82 tys.), Suchej Beskidzkiej (72 tys.) czy Myślenic (66 tys.). Oto dziesięć najwyższych zwrotów, przelanych do tej pory na konta podatników:

 1. Kraków 102 715 zł
 2. Wieliczka 82 509 zł
 3. Sucha Beskidzka 72 587 zł
 4. Kraków 68 235 zł
 5. Myślenice 66 501 zł
 6. Kraków 65 493 zł
 7. Tarnów 64 870 zł
 8. Kraków  60 840 zł
 9. Kraków 59 698 zł
 10. Olkusz 58 909 zł
 11. Dąbrowa Tarnowska 56 917 zł

Rekordowe zwroty wynikają z ubiegłorocznej zmiany przepisów. To, między innymi podwyższenie tzw. „kwoty wolnej”, czyli kwoty od której nie płacimy podatku (30 tysięcy zł), obniżenia stawki podatku dochodowego do 12% oraz podwyższenia kwoty dochodów w tym progu podatkowym. Oprócz tego, każdy kto składa zeznanie roczne, może skorzystać z ulg i odliczeń, np. ulgi na termomodernizację, rehabilitacyjnej, ulgi na powrót, ulgi na dzieci, ulgi na zabytki itd.

 

Zeznanie można złożyć w sposób tradycyjny (osobiście lub pocztą), jak i elektronicznie (PIT-36, PIT-37), za pośrednictwem usługi Twój e-PIT na www.podatki.gov.pl. Na tej stronie znajdują się także wszystkie informacje o możliwych do zastosowania ulgach i odliczeniach.

Urzędy skarbowe są czynne w poniedziałki od 8 do 18, a w pozostałe dni tygodnia od 8 do 15.

W tym roku termin na rozliczenie podatkowe upływa 2 maja.