Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Salon poezji w Alwerni po raz drugi (WIDEO,ZDJĘCIA)

17.11.2023 22:11 | 1 komentarz | 977 odsłon | Michał Papiernik
Tym razem salon poświęcony był mało znanej poezji łemkowskiej, prezentowanej przez artystów krakowskich.
1
Salon poezji w Alwerni po raz drugi (WIDEO,ZDJĘCIA)
Kamila Klimczak w trakcie występu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Łemkowie to lud, który na tereny obecnej Polski dotarł prawdopodobnie ok. XIII-XIV w. Charakteryzowali się oni własnym językiem i kulturą, bogatą ustną twórczością ludową i zdolnością do przetrwania w trudnych, górskich warunkach. Ich ziemie ojczyźniane tzw. Łemkowszczyzna to tereny Beskidu Niskiego, Beskidu Sądeckiego oraz Bieszczad. Sami Łemkowie nazywają je - Łemkowyną. Przynależność do tej grupy etnicznej deklaruje ok. 6 tys. obywateli polskich.

Na spotkanie z poezją Łemków w Alwerni przyszło 50 osób.

Przedstawienie było częścią projektu literackiego "Literackie spotkania (i nie tylko...) w Gminie Alwernia". Był to drugi, po żydowskim, salon poezji, z trzech zaplanowanych na ten rok. Ostatni planowany jest w grudniu i będzie świąteczną niespodzianką.

Na scenie wystąpili: Halina Jarczyk oraz Grzegorz Łukawski - aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego, Kamila Klimczak - aktorka z Teatru Bagatela, a także Jacek Bylica z Akademi Muzycznej w Krakowie.

- Wybraliśmy poezję łemkowską dlatego, bo jest piękna, nieznana, zapomniana. Łemkowyny cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, bo jest tam pięknie. Ludzie zaczynają się tam osiedlać w poszukiwaniu ciszy i spokoju - mówi Halina Jarczyk.

Organizatorem wydarzenia była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Alwerni, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury oraz Gminy Alwernia.