Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Ukazał się nowy, 45. numer "Przełomu"

04.11.2008 17:10 | 2 komentarze | 9 928 odsłon | red
Ukazał się nowy, 45. numer "Przełomu" a w nim m.in.:
2
Ukazał się nowy, 45. numer
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

AKTUALNOŚCI

W 90. rocznicę odzyskania niepodległości
Uroczyste msze święte za Ojczyznę, składanie kwiatów na grobach walczących, parady ułanów, biesiady niepodległościowe, wystawy patriotyczne...- obchody Święta 11 Listopada w powiecie chrzanowskim.

Wszyscy, oprócz starostwa
W poniedziałek, 10 listopada, wszystkie urzędy miast i gmin będą czynne. Zamknięte drzwi zastaniemy jedynie w chrzanowskim starostwie.

Sprytny plan Adamczyka
Skoro Trzebinia dofinansowała remont dworca autobusowego przy ul. Zielonej w Chrzanowie, to Chrzanów, jak i sąsiedni Libiąż, powinny dofinansować remont trzebińskiego dworca autobusowego przy ul. Dworcowej – uważa burmistrz Adam Adamczyk.

Zaraza za zarazą
Chrzanowska pływalnia zwalczyła bakterię, Libiąż nadal z nią walczy. W chrzanowskiej Cabańskiej Fali sytuację opanowano tydzień temu.

Cztery oblicza Boronia
Kazimierz Boroń najpierw oświadczył, że nie zna się na informatyce, a potem publicznie przyznał, że inwestował w programy komputerowe, bo chciał dobrze.

W babskich klimatach
Krzeszowicki Antykwariat na Peronie opanowały roztańczone panie. Pewnego dnia w drzwiach stanął starszy pan i powiedział: „Przepraszam, ja nie będę wchodził, tylko na piękne kobiety sobie popatrzę”.

ALWERNIA

Brak zadłużenia to żaden sukces
Burmistrz uważa za sukces to, że gmina nie jest zadłużona. Dla mnie to żaden sukces. Pieniądz ma wartość dopiero wtedy, gdy zostanie obrócony w rzeczy materialne - mówi radny Sławomir Knapik.

Życie w spółdzielczym handlu
Sprzedawca jest powiernikiem cudzych trosk, radości, czasem zdziwienia - mówi Dorota Dzidek ze sklepu spożywczego Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska przy ul. Skłodowskiej-Curie w Alwerni.

Czy Krakowiaczek będzie częściej występował?
Teresa Majewska, prowadząca zespół Pieśni i Tańca Krakowiaczek z Grojca, zapytała na łamach „Przełomu”, dlaczego Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni nie zajmie się na poważnie promocją tego zespołu.
Władysław Tomczyk, dyrektor SOK-u:
- Krakowiaczek miał zawsze zapewnione menedżerstwo z naszej strony. Ośrodek kultury nie może sobie jednak pozwolić na samowolę, rozumianą jako wyjazdy i występy gdzie popadnie.

BABICE

Broni nie złożymy
Czy gmina sprzeda część Domu Ludowego w Wygiełzowie? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo na razie, że obecnemu gospodarzowi zaproponowano 3,5 tys. zł miesięcznego czynszu.

Na niedopałki papierosów
Pojemnik na odpady na jankowickim przystanku w stronę Babice będzie wymieniony na większy. Czy to takie istotne? Okazuje się, że dla niektórych mieszkańców owszem.

Coś dla starszych
Na 20 listopada zaplanowano Dzień Seniora w restauracji Podzmacze w Wygiełzowie. Organizuje je Koło Gospodyń Wiejskich.

Reaktywacja promu
Henryk Baluś, radny z Mętkowa, zapowiada walkę o prom. Mówi, że przeprawa jest tka potrzebna, jak czerwone autobusy.


CHRZANÓW

Rondo przy ul. Śląskiej do przebudowy
Wkrótce rusza przebudowa ronda przy ul. Śląskiej w Chrzanowie. Inwestycja ucieszy kierowców?

Decyzja w rękach SKO
Mieszkańcy bloku nr 4 przy ul. Mieszka I nie chcą, by TBS postawił obok kolejny blok. Odwołanie do wydanej decyzji o warunkach zabudowy złożyli do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Tomaszewski po raz drugi
Kim jest nowy przewodniczący osiedla Niepodległości?

Sporu o herb Chrzanowa ciąg dalszy
Radni coraz śmielej apelują do burmistrza, by zaprzestał prac nad opracowaniem nowego herbu Chrzanowa. Dlaczego?

LIBIĄŻ

Czecha jak A4
Po wielu latach interwencji mieszkańców Gromca, ulica Czecha, zniszczona przez szkody górnicze, doczekała się naprawy.

Ważne i ważniejsze
Nowy chodnik przy ulicy Paprociej i Astronautów, asfalt przy Spokojnej, Gromieckiej i Broniewskiego. To inwestycje zaplanowane przez powiat na przyszły rok w gminie Libiąż. Powiatowy Zarząd Dróg w Chrzanowie zamierza przeznaczyć na ten cel około miliona złotych.

Nie goni inflacji
Od stycznia mieszkańcy zapłacą wyższy podatek od nieruchomości.
Jego wzrost o trzy procent jest spowodowany wzrostem cen towarów i usług.

KRZESZOWICE

Dopłaty do niedzielnej komunikacji
Przewoźnicy obawiają się, że na transporcie weekendowym nie będą zarabiać. Musimy jednak brać pod uwagę potrzeby mieszkańców – tłumaczy burmistrz Krzeszowic Czesław Bartl. Chce wprowadzić dopłaty do niedzielnej komunikacji w gminie.

Wzrosną podatki
Krzeszowiccy radni uchwalili nowe stawki podatków od nieruchomości. Będą obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.

Ślizgawka na trzy miesiące
150 tys. zł chcą przeznaczyć radni na budowę sezonowego lodowiska w Krzeszowicach. Ślizgawka ma powstać w grudniu za szkołą podstawową przy ul. Szkolnej.

TRZEBINIA

Inter-Recycling pod obstrzałem powiatu
Trzebińska firma Inter-Recycling, zajmująca się sortownią i przetwórstwem odpadów, ma niecały miesiąc na wykonanie pokontrolnych zaleceń powiatowego wydziału ochrony środowiska. Co, jeśli nie zdąży na czas?

Limity na worki
Trzebińskie usługi komunalne odbierają od mieszkańców tylko jeden komplet posegregowanych do worków odpadów miesięcznie. Dlaczego wprowadziły limity?

DZIECI

Co wam przyniósł bocian?
Dzieci urodzone w chrzanowskim szpitalu.

EDUKACJA

Chipsom i coli mówimy nie!
Nawet gdyby z półek szkolnych sklepików zniknęły chipsy, czy napoje z konserwantami, to uczniowie kupowaliby je w pobliskich sklepach – twierdzi Grażyna Zięba, wicedyrektor w Gimnazjum nr 1 w Chrzanowie.

Nie jestem ideałem
Miłym słowem mogę zdziałać więcej niż groźbą – mówi Katarzyna Nastawny, matematyczka z ZS w Libiążu, uznana przez uczniów za nauczyciela bliskiego ideału.

Cudem uniknąłem śmierci
Najczarniejsze obrazy z przeszłości wracają do dnia dzisiejszego. Życzę wam, żebyście nie musieli przeżywać takich chwil, jak moje pokolenie – mówił pułkownik Julian Zięba, prezes Małopolskiego Wojewódzkiego Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, podczas spotkania z uczniami trzebińskiego „ekonomika”.

SENIOR

Apetyt na muzykę
Chcę zarazić seniorów muzyką klasyczną. Głównie w wykonaniu artystów polskich. Jeśli okaże się jednak, że mają apetyt na inne gatunki muzyczne, postaram się je zaspokoić – zapowiada Małgorzata Janicka-Słysz, prorektor Akademii Muzycznej w Krakowie.

Twój sąsiad to wróg czy przyjaciel?
Zapytaliśmy seniorów, jak im się żyje z sąsiadami.

Kto może liczyć na pomoc wolontariusza?
Każdy senior, samotny, schorowany czy ubogi, może liczyć na pomoc Ośrodka Pomocy Społecznej. Jeśli wymaga opieki, a nie stać go na opłacenie pielęgniarki, czy opiekunki, wyślemy do niego wolontariusza – zapowiada Józefa Skalniak, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Libiążu.

PORADY

Zrzuć swój brzuch
Najwięcej pań boryka się z problemem fałdek na brzuchu. Ich powstawaniu sprzyja okres zimowy, gdyż wtedy mniej się ruszamy. Można sobie jednak z tym poradzić - przekonuje Anna Chrząścik-Strzyżewska, rehabilitant i instruktor fitness.

Skosić, wypielić i zagrabić
Kwiaty sadzimy nie tylko na wiosnę. Dla wielu roślin najlepszą na to porą jest jesień - podkreśla Barbara Szczuka-Urbańczyk z Krzeszowic

GOSPODARKA

Znów zdrożeją śmieci?
Jeśli tzw. opłata marszałkowska pójdzie w górę, Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie podniesie cenę składowania śmieci a to oznacza kolejną podwyżkę dla mieszkańców. O śmieciach i o tym czym zajmuje się Międzygminny Związek Gospodarka Komunalna i jakie diety pobierają reprezentanci gmin w tym związku

KULTURA

Przepis na wiersz
Czasami piszę wiersze gastronomiczne na przykład o sporządzaniu omleta. Staram się, aby miały zabawną formę. Ale nie jest to główny temat mojej poezji - mówi w wywiadzie poetka z Kroczymiecha, Katarzyna Ogonowska.

Pokazać kobiece piękno
Każda kobieta jest piękna i chciałem to wydobyć. Fotografowałem koleżanki oraz modelki z portali internetowych - mówi o swojej wystawie forografii Dariusz Kolincio.

Czasy obrazkowego pisma
Czytanie rozwija wyobraźnię, twórcze myślenie, pamięć. Dzięki książkom jesteśmy mądrzejsi i poznajemy wartości - mówiła Agnieszka Bubka, pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

INNE

Drogi na celowniku
Dlaczego wciąż nie rozpoczęto remontu ronda w Chrzanowie, kiedy ruszy budowa obwodnicy miasta – próbował dociec poseł Tadeusz Arkit w piśmie do zarządcy drogi wojewódzkiej.
Na stronie poświęconej sprawom drogowym wyjaśniamy też co to są „Schetynówki” oraz dlaczego w tym roku nie będzie kolorowego asfaltu na rondzie uśmiechu w Libiążu.