Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Ukazał się nowy, 19. numer "Przełomu"

13.05.2009 16:30 | 78 komentarzy | 15 881 odsłon | red
Ukazał się nowy, 19. numer "Przełomu" a w nim m.in.:
78
Ukazał się nowy, 19. numer
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

AKTUALNOŚCI
Nago na ekranie

Violetta Zakrzewska, nauczycielka z Trzebini, razem z córką Zuzą, wzięły udział w programie TVN Style: „Jak dobrze wyglądać nago”. - Nie rozumiem ludzi, którzy doszukują się w tym czegoś złego. Zdjęcia, które nam zrobiono, były artystyczne, nie epatowały nagością. W przeciwnym razie bym się na to nie zgodziła. Trochę obawiałam się zaściankowości. Zostałam mile zaskoczona. Uczniowie, ich rodzice, a nawet osoby zupełnie mi obce, gratulowali nam odwagi - nie kryje satysfakcji nauczycielka.

Pogorzyce ofiarują szkołę
Mieszkańcy dali zgodę na przekazanie Fundacji Viribus Unitis budynku szkoły, bo wiedzą, że gdyby postąpili inaczej, zostaną we wsi bez podstawówki, gimnazjum i oddziału zerowego.

Kroczymiech nieprzejezdny!
W poniedziałek, 18 maja, budowniczowie wiaduktu w Kroczymiechu zamkną drogę. Przez najbliższe dwa miesiące z Chrzanowa do Libiąża będziemy jeździć objazdem przez ul. Powstańców Styczniowych.

Marsz na Europarlament
Wierzę, że gdy pani założy biuro europoselskie w Chrzanowie, to będzie pani za nie płacić w euro - zwrócił się do eurokandydatki Róży Thun burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski.

Hydra w Hydro
Prokuratura bada sprawę szajki złodziei, która przynajmniej przez rok wynosiła surowiec z firmy Hydro Aluminium. Na celowniku jest kilka osób. Czy jednak śledczym uda się postawić którejkolwiek z nich zarzut kradzieży?

Już zniknął penis z ogródka
Eugeniusz Sokołowski z Trzebini chciał ozdobić ogród rzeźbą św. Gabriela. Spod dłuta znajomego rzeźbiarza wyszedł jednak ze świętością niewiele mający wspólnego, 3-metrowy fallus. Rzeźba kilka dni stała w ogródku, budząc emocje wśród przechodniów, ale szybko zniknęła.

Napiszcie rzetelny artykuł
Nie mam nic do ukrycia, więc odpowiem na każde pytanie, pod warunkiem, że będzie konkretne - twierdzi Jerzy Kasprzyk, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie.

Bezpieczeństwo to towar
W pięknej scenerii Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego strażacy świętowali dzień swojego patrona. Wielu odebrało awanse, wyróżnienia i odznaczenia. A ochotnikom z Rozkochowa oficjalnie przekazano nowy wóz.

Budynek jak wyzwanie
Mieszkańcy Pogorzyc dali zgodę na przekazanie Fundacji Viribus Unitis budynku szkoły, bo wiedzą, że gdyby postąpili inaczej, zostaną we wsi bez podstawówki, gimnazjum i oddziału zerowego.

Utrata wrażliwości
Wtorek 5 maja, godziny popołudniowe. Do mieszkania w bloku na chrzanowskim osiedlu Południe wpada córka i mówi mamie, że ich kot Filemon leży nieżywy przy ulicy Urbańczyka. Prawdopodobnie zabiło go ze szczególnym okrucieństwem dwóch chrzanowskich gimnazjalistów.

Burze przeszły spokojnie
Poniedziałkowe burze, jakie przeszły nad Małopolską, nie wyrządziły poważniejszych szkód w powiecie chrzanowskim. Strażacy interweniowali pięć razy.

ALWERNIA
Ile może kosztować niezadowolenie?

Gest Kozakiewicza pokazał bolesławskiej komunalce sołtys Poręby Żegoty Marek Klatka. Z kolei spółka ta wypięła się na niego. W efekcie Klatka jest jedynym gospodarzem wsi w gminie, który ani nie dostarcza mieszkańcom rachunków za wywóz odpadów, ani nie odbiera od nich śmieciowych opłat. Czy porębianie mogą wystawić swojemu sołtysowi czerwoną kartkę w najbliższych wyborach?

Flaga nie dla gminy
Rada miejska przegłosowała pomysł, żeby gmina Alwernia miała flagę. Tymczasem fachowcy z Polskiego Towarzystwa Heraldycznego twierdzą, że gminnym samorządom nie przysługuje prawo do posiadania własnych flag.

BABICE
Blisko boisko, awans nieco dalej

Wisła Jankowice obchodzi w tym roku 60-lecie istnienia. Warunków piłkarzom tego klubu może pozazdrościć niejeden zespół z powiatu chrzanowskiego. W czerwcu, klub będzie dysponował dodatkowo boiskiem ze sztuczną trawą. - Gdyby jeszcze w tym roku udało się awansować do A-klasy... - marzy prezes Wisły Krzysztof Trzaska.

Czarownice zamiast herbu
Do końca maja we wszystkich sołectwach babickiej gminy pojawią się nowe tabliczki informacyjne z nazwami ulic.

Daj życie innym
W październiku krew oddało 26 osób. Teraz chcemy pobić ten wynik - mówi Agnieszka Ząbek, pedagog szkolny, inicjatorka i koordynatorka akcji.

CHEŁMEK
Książki znad Przemszy pojadą do Austrii

Ponad dwa i pół tysiąca książek. Tyle udało się ich zebrać podczas akcji, którą podjął chełmecki ośrodek kultury z myślą o Polonii mieszkającej w... Austrii.

Burmistrz bije się w piersi
Urzędnicy nie poinformowali o planach przebudowy drogi i teraz biją się w piersi. Doczekali się protestu. Zapewniają jednak, że sytuację zdążyli wyjaśnić, a na przyszłość się poprawią.

CHRZANÓW
Wiadukt trzeba poszerzyć

Po wrześniowym pożarze cysterny z gazem, która utknęła pod torami, wiadukt wymaga pilnego remontu. Na jego modernizację kolej ma czas do końca roku. Dysponuje jednak kwotą tylko na naprawę uszkodzonych torów. Miastu tymczasem zależy także na poszerzeniu i podwyższeniu wiaduktu. Czy samo sfinansuje dodatkowe prace?

Mistrzyni ortografii
Agnieszka Sermak, uczennica klasy II a Szkoły Podstawowej nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Chrzanowie, zajęła drugie miejsce w Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym Kaktus 2009.

KRZESZOWICE
MotoMiękinia

Do zawodów prawie wszystko jest przygotowane. Czekamy tylko na kibiców i gości – sołtys Miękini Bogdan Kurdziel zaprasza do wsi na motocyklowe mistrzostwa Europy.

Chorują drzewa
Większość drzew rosnących w Parku Potockich jest chorych. Stan niektórych zagraża bezpieczeństwu spacerowiczów – ocenili pracownicy wydziału ochrony środowiska UM w Krzeszowicach.

Przełamują bariery
Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu otrzymał Złotą Statuetkę w etapie regionalnym konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie – Lodołamacze 2009 w kategorii Pracodawca – Nieprzedsiębiorca

Wymieniają pracowników
Z czego wynika konieczność zatrudniania nowych pracowników w urzędzie? – radna Stanisława Grzęda chce wiedzieć, dlaczego burmistrz Krzeszowic ogłasza kolejne nabory do pracy w magistracie.

LIBIĄŻ
Opierze Janinę i Sobieskiego
W strategii koncernu założyliśmy sobie, że każdego roku wykonamy przynajmniej jedną inwestycję socjalną. W tamtym roku taką inwestycją była pralnia w ZG Janina - oświadczył prezes zarządu Południowego Koncernu Węglowego SA Andrzej Szymkiewicz podczas oficjalnego jej otwarcia w ubiegłym tygodniu.

Wędkarze już pracują
Wędkarze remontują swoją rybaczówkę w ośrodku wypoczynkowym na Szyjkach. Jednocześnie trwają prace nad pogłębieniem jednego z dzierżawionych przez nich stawów.

Doraźnie załatają
Do końca tego tygodnia burmistrz Jarosław Łabęcki zadeklarował doraźne wyrównanie dziur na zajezdni autobusowej, przy kopalni w Libiążu. Urząd będzie jednak kategorycznie domagać się wyremontowania nawierzchni placu od właściciela, czyli Zakładu Zagospodarowania Mienia w Lędzinach.

Wymienią kostkę
30 czerwca to kolejny, tym razem ponoć ostateczny, termin zakończenia remontu tzw. ronda uśmiechu.

TRZEBINIA
Tony żywności do rozdania
Rośnie liczba osób, które regularnie korzystają z pomocy trzebińskiego oddziału Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Na jakie wsparcie mogą tam liczyć?

Zielony Gaj do wycinki
Część mieszkańców osiedla Gaj jest zbulwersowanych prowadzoną tam wycinką drzew i krzewów. Przewodniczący rady osiedlowej Józef Dziedzic tłumaczy jej zasadność.

Wyszkolą kucharzy i ślusarzy
Trzebiński Ruch Społeczny "Niezależność" we współpracy z Ośrodkiem Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy uruchomił w Trzebini Zasadniczą Szkołę Zawodową. Nabór potrwa do 24 czerwca.

GOSPODARKA
Cieszę się z sukcesów Małopolski Zachodniej

Chrzanów w Małopolsce stał się 5. pod względem liczby mieszkańców i potencjału gospodarczego miastem regionu i nie sposób go w Krakowie nie zauważyć. Na Śląsku zajmował pozycję może 20. – podkreśla Marek Sowa, członek zarządu województwa małopolskiego.
Mniej pracy na Janinie
Nie 260, jak początkowo zakładano, lecz prawie o połowę mniej pracowników przyjmie do końca roku należący do Południowego Koncernu Węglowego w Jaworznie Zakład Górniczy Janina w Libiążu.

Bez pracy, bez kursu
W "Trzebionce" nie ma już dla niego miejsca. Urzędnicy pośredniaka, jak twierdzi, nie chcą mu zaś pomóc. Piotr Kalemba z Chrzanowa wylądował na bezrobociu. W podobnej sytuacji znalazło się 80 osób, byłych pracowników likwidowanych zakładów górniczych. Licząc z rodzinami, problem dotknął kilkuset osób.

Więcej zapłacimy za benzynę
Latem najpopularniejsza benzyna (Pb95) może kosztować nawet 4,5 zł. Prognozy są przerażające. Dokładnie tak samo, jak świadomość, że w ciągu ostatnich czterech miesięcy w powiecie chrzanowskim i jego okolicach ceny paliw wzrosły o kilkadziesiąt groszy. U rekordzistów prawie o złotówkę.

EDUKACJA
Matematyka to nie abstrakcja

Staram się pokazać, że matematyka jest interesująca, że to nie tylko wiedza teoretyczna, ale przede wszystkim dziedzina przydatna w życiu - mówi Joanna Sitek, matematyczka z Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu.

Łut szczęścia
Uczestnicy warsztatów dziennikarskich, prowadzonych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie przy współudziale Tygodnika "Przełom", w cyklu wywiadów z ważnymi osobistościami życia publicznego rozmawiają ze starostą Januszem Szczęśniakiem.

SENIOR
Taniec dobry na wszystko

Panowie przychodzą na lekcje tańca, aby poprawić sobie nastrój. Panie chcą zadbać o figurę. Łączy ich jedno - miłość do tańca i muzyki.
Wtorkowe popołudnie. Seniorzy z chrzanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotykają się, jak co tydzień, by wspólnie ćwiczyć kolejne kroki samby, rumby czy cza-czy.

Katarakta, czyli zaćma
Na pytania czytelników "Przełomu", dotyczących schorzeń okulistycznych, odpowiadają lekarze NZOZ Laser Nowoczesne Centrum Okulistyczne s.c Jerzy Szaflik & Michał Kamiński

KULTURA
Radość czytania

Zamiast w ogrodzie, miłośnicy książek i filozofii zasiedli w piwnicy. Ale nie z powodów konspiracyjnych, tylko ze względu na aurę. Jak obchodzono Dzień Bibliotekarza, Biblioteki i Książki w Chrzanowie?

Poczta oczami filatelisty
Janusz Adamczyk z Krakowa przekazał do chrzanowskiego muzeum cenny dar - kolekcję walorów filatelistycznych przedstawiających historię chrzanowskiej poczty.

KOLUMNA CZYTELNIKÓW
Skasowała bilet i zapłaciła karę
Pani Zofia zaraz po wejściu do autobusu skasowała bilet. Nie sprawdziła jednak wybitej na nim daty, ani godziny. I dostała mandat, bo kontroler stwierdził, że bilet jest nieważny.

Kładka musi być
Trzebiński uUrząd wykona drobne naprawy kładki nad torami kolejowymi w ciągu ul. Zawadzkiego, bo nie ma pieniędzy na jej modernizację. - To zdemontujmy kładkę i zróbmy normalną drogę! - sugeruje Lucjan Kraus, przewodniczący rady osiedla Krze.

PRAWO
Darmowa gra

Jeden z konsumentów zakupił 10-letniej córce grę na komórkę poprzez serwis Wapster. Żeby ją zainstalować, musiał ją ściągnąć z internetu. W tym celu zadzwonił do operatora sieci komórkowej, prosząc o dostęp do sieci. Do zamówionej gry dołączona była jednak druga gra, gratis. I ona właśnie stała się przyczyną problemu, bo wysyłała nierejestrowane przez komórkę esemesy. Co zrobić w takiej sytuacji, radzi Powiatowy Rzecznik Konsumentów.

112 w Krakowie
W Krakowie działa już pilotażowe Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które przyjmuje zgłoszenia alarmowe z numeru 112. Krakowski system, jeżeli się sprawdzi, będzie stanowił wzorzec dla całego kraju.

MAGAZYN
Srebrne rękodzieło

Krew się przy tej pracy nieraz leje, bo skaleczyć się bardzo łatwo - Joanna Bednarczyk odkłada wielkie nożyce, bierze do ręki palnik i przykłada do wyciętego paska srebra. Powstaje broszka.

Król kibiców
Od zawsze lubił sport. Jako siedmiolatek Adam Golonka nauczył się czytać dzięki systematycznej lekturze "Głosu sportowca". Potem zaliczył trzydzieści maratonów i wygrał wiele teleturniejów dla kibiców.

DZIECI
Co wam przyniósł bocian

Dzieci urodzone w chrzanowskim szpitalu.