Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Osiedle Młodości w Chrzanowie nieco się zestarzało

28.06.2024 09:00 | 1 komentarz | 3 110 odsłony | (GK, AM)
- Ludzie są zapracowani. Kiedy już znajdą się w swoim mieszkaniu, to się w nim zamykają, włączają telewizor. Dzieci odpalają komputery, albo zaszywają się gdzieś w osiedlowych zakamarkach w małych grupach - opowiada przewodniczący osiedlowej rady Andrzej Palian w rozmowie z "Przełomem" i zapewnia, że mimo wszystko na osiedlu nie brakuje inicjatyw.
1
Osiedle Młodości w Chrzanowie nieco się zestarzało
Andrzej Palian
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy chrzanowskie Osiedle Młodości jest faktycznie młode?

- Powiem tak: jego mieszkańcy są statystycznie w wieku mocno średnim. Widać tu wciąż dzieci, młode rodziny, sporo jest młodzieży, ale widać też coraz bardziej osoby starsze, samotne, szukające kogoś, z kim można chwilę pogadać, których dzieci wyjechały zagranicę lub do innych miast. Nie da się ukryć, że osiedle Młodości trochę się zestarzało.

No i co mieszkańcy i osiedlowa rada na to?

- Chcieliśmy w gminnym lokalu przy przedszkolu urządzić osiedlowy klub seniora. Takie miejsce, do którego można wyjść z domu, spotkać się z rówieśnikami, wypić herbatę, pobyć ze sobą nawet bez żadnych animacji. Burmistrz nie przychylił się jednak do tej inicjatywy, stwierdzając, że w bibliotece miejskiej jest mnóstwo imprez także dla seniorów i wiele sal na takie spotkania. Tymczasem od nas na Broniewskiego jest kawałek drogi. O balkoniku czy lasce trudno pokonać taki odcinek. Inicjatywa spełzła na niczym.

Odpuścicie?

- Teraz jest lato, staramy się realizować inne inicjatywy. Na przykład od dwóch lat, przy okazji dorocznego pikniku osiedlowego wspieranego przez MOKSiR, włączamy się w Międzynarodowy Dzień Dziergania W Miejscach Publicznych. To pomysł Magdy Palki-Rapki. Skupił wokół wiele starszych pań z naszego osiedla znajdujących w dzierganiu przyjemność. Tak powstają czapki, swetry, skarpety, makramy. Raz w roku możemy je podziwiać na pikniku.

Łatwo jest żyć osobom niepełnosprawnym na Osiedlu Młodości?

- Niezbyt. W blokach nie ma wind, teren nie jest łatwy do pokonania na wózku. W klatce jednego z bloków mieszka seniorka, która o balkoniku pół dnia idzie do parkingu. Jestem przekonany, że na naszm osiedlu, tak jak na innych, jest wielu więźniów swoich domów, tylko o nich nie wiemy. Trzeba się zacząć tym interesować. Pomyśleć o wolontariacie... Każda inicjatywa jest cenna, tak jak np. magistrackie koperty życia, ale najważniejszy jest czas poświęcany tym ludziom.

Czy mieszkańcy bloków lubią się ze sobą spotykać?

- Raczej nie. Są zapracowani. Kiedy już znajdą się w swoim mieszkaniu, to się w nim zamykają, włączają telewizor. Dzieci odpalają komputery, albo zaszywają się gdzieś w osiedlowych zakamarkach w małych grupach. Czasem ktoś ich przegoni... W dni wolne całe rodziny wyjeżdżają za miasto. Nawet gdy organizowaliśmy osiedlowy piknik i wygrodziliśmy teren 30 arów pod tę imprezę, niektórzy narzekali, że będzie hałas, który im przeszkadza i wyjechali tego dnia z Chrzanowa.

Są tacy, którzy nie chcą niczego?

- Raczej nie. Wciąż słyszę, że przydałoby się to czy tamto, ale nie wszystkim. Jedni proszą o plac zabaw, inni o boisko dla 5-latków, o psi park; jeszcze inni nie chcą mieć hałasu pod oknami. Trudno było zebrać 15 podpisów pod pomysłem projektu "Biblioteka pod drzewami" z bik stopem. W związku z tym nie ma ani plenerowej czytelni, ani porządnego kawałka chodnika z parkingiem rowerowym. Myślę jednak, że powtórzymy ten wniosek.

Sporo jest sąsiedzkich interwencji na Osiedlu Młodości?

- Niewiele. Oczywiście zdarzają się incydentalne sytuacje związane z piciem alkoholu, głośną muzyką, jakieś eksmisje, ale to sporadyczne przypadki. Czasem żal mi młodych ludzi, którzy niespecjalnie mają gdzie pójść wieczorem, bo po 18-ej Chrzanów zamiera. Jeden skate park - centrum życia nastolatków, tereny przyszkolne, to bardzo skromna oferta na wolny czas. "Bistro Polityka" przy Pęckowskiego się zamknęła, został kebab i piwiarnia. Snują się więc czasem beznadziejnie grupkami z tym piwkiem w ręku i nie mają co ze sobą zrobić. Na szczęście dzielnicowi się specjalnie na nich nie skarżą. Sam też nie mogę zbyt narzekać, a znam sytuację, bo wieczorami czasem sprawdzam jak działa osiedlowe oświetlenie.

Mimo wszystko tegoroczny piknik osiedlowy się udał.

- Tak przyszło ponad 300 osób, w 40 minut rozeszło się 250 porcji lodów, kolejka do dmuchańców i przejażdżki na koniach nie malała. Ci, którzy przyszli zachęcali nas - organizatorów, aby taka impreza odbywały się częściej. My zaś wdzięczni jesteśmy sponsorom, którzy nie zawiedli. Szczególnie serdecznie dziękuję Katarzynie Dominik sekretarz Zarządu Osiedla, jej rodzinie i sąsiadom za ogrom pracy włożony w organizację Pikniku na Łące z wykorzystaniem Bonu Aktywności Lokalnej.

15-osobowa rada osiedla zaczęła działać pod pana kierownictwem 25 czerwca 2022 r. Na zebranie wyborcze przyszło 100 osób. Powstała nawet lista rezerwowa kandydatów do społecznej pracy. Dalej jak było?

- Od razu zaczęły się problemy, bo jak to w życiu bywa, nie wszyscy chętni do działania znaleźli finalnie na to czas, inni wyobrażali sobie tę pracę inaczej, innym odeszła ochota, ktoś zmarł, ktoś wyjechał zagranicę... Ludzie się podzieli. W końcu przed wyjazdem do sanatorium, w grudniu, sam zrezygnowałem, myśląc, że to uzdrowi sytuację, ale nie uzdrowiło. W marcu 2023 zostałem wybrany ponownie. Śmiało mogę powiedzieć, że taka praca dla osiedla to nie są żadne konfitury. To trzeba lubić, mieć czas i cierpliwość, stosować się do obowiązujących procedur i zdawać sobie sprawę, że wszystkich się nie zadowoli.

Pan zdobył popularność kierując akcją ratowania osiedlowego zieleńca.

- Znalazłem się w grupie inicjatywnej broniącej terenów zielonych przy ul. Kościelnej. Nie chcieliśmy, aby zostały oddane deweloperowi. Udało się. Burmistrz zmienił plany. Potem były osiedlowe wybory, więc się skrzyknęliśmy w tej grupie i zostaliśmy wybrani. Ten zieleniec zawsze leżał mi na sercu, więc złożyłem też do gminnego budżetu obywatelskiego wniosek na 150 tys. zł dotacji do projektu pod nazwą "Biblioteka pod drzewami". Niestety nie zyskał poparcia. Tak to już jest, że jedne inicjatywy podobają się bardziej, inne mniej.

No bo Osiedle Młodości w Chrzanowie to duża i różnorodna zapewne pod względem potrzeb społeczność.

- Faktycznie. Żyje tu ok. 7000 ludzi i ok. 5000 wyborców. Większość mieszkań na naszym osiedlu to lokale spółdzielcze własnościowe. Najstarsze bloki powstawały od połowy lal 70, nowsze w latach 80 do 90 XX wieku. To były m.in. bloki zakładowe: ZG Trzebionka, Fabloku, PKP z mieszkaniami po 1990 roku zbywanymi przez firmy lokatorom lub przekazywanymi gminie. Ta z kolei sukcesywnie sprzedawała je ludziom z mniejszą lub większą bonifikatą. Większość została kupiona, są jeszcze w tych zasobach jakieś resztówki komunalne. Są też na osiedlu domy jednorodzinne (przy Mydlanej, Kościelnej, Orkana), jest TBS.

Faktycznie w każdej części osiedla różne są problemy. Najświeższy to brak przejścia dla pieszych przez Borowcową, przez Witosa dla szkolnych dzieci, grasujące po osiedlu dziki. Przybywa samochodów i jest wciąż problem z parkingami. Gmina pozostaje na ten temat głucha, choć ma działki, na których można by działać w tym zakresie. Rodzice dzieci z bloków spółdzielczych mówią, że przy blokach lub przy ul. Kalinowej przydałoby się też dla nich boisko. Inni mieszkańcy nie chcą o tym słyszeć. Magistrat na razie inwestuje w tereny sportowe przy SP 8.

Radzie osiedla przychodzi współpracować z wieloma podmiotami.

- Owszem. Nasze osiedle przecina ul. Pogorska. Po jej lewej stronie są bloki zarządzane przez ZB, Bonitę i same wspólnoty. Po prawej i przy Szafera, tam gdzie szkoła, zarządcą jest Spółdzielnia Mieszkaniowa. I wspomniane domy prywatne. Trzeba słuchać wszystkich i wiedzieć, komu zgłosić problem. Jak powiedziałem wcześniej codzienna praca dla osiedla to nie są żadne konfitury, tylko żmudne zajecie.

---------------------------------------------------------------------

Rada Osiedla Młodości kadencja 2022 - 2026 wybrana w dniu 25 czerwca 2022 r.

ZARZĄD OSIEDLA MŁODOŚCI

Przewodniczący Zarządu Osiedla Młodości - Andrzej Palian - (pełniący funkcję do 13 grudnia 2022

r. oraz ponownie pełniący funkcję od dnia 28 marca 2023 r.)

Wiceprzewodnicząca - Magdalena Palka - Rapka (pełniąca funkcję od 28 marca 2023 r. po rezygnacji z funkcji Renaty Spyrki - Chlipały),

Sekretarz - Katarzyna Dominik

Członkowie zarządu:

Marta Piosna, Grzegorz Kulikowski

 

 

SKŁAD RADY OSIEDLA MŁODOŚCI

Joanna Bogucka-Starykiewicz, Eugeniusz Borowy - wygaśnięcie mandatu 14.11.2023 r., Renata Borowy - wygaśnięcie mandatu 14.11.2023 r., Katarzyna Dominik, Lucyna Kapturkiewicz, Grzegorz Kulikowski, Wacław Łyszczarz, Grzegorz Oleś, Andrzej Palian Magdalena Palka-Rapka, Marta Piosna, Zygmunt Rembiecha - wygaśnięcie mandatu 14.11.2023 r., Renata Spyrka-Chlipała, Andrzej Środa, Józef Zbylut