Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Co przyniosły negocjacje na temat przyszłości poradni górniczej w Libiążu? Czy nadal będzie funkcjonować?

23.06.2024 14:30 | 4 komentarze | 3 298 odsłony | Grażyna Kaim

Sprawa dotyczy Centrum Zdrowia Elvita w Libiążu, czyli byłej przychodni górniczej. Do tej pory korzysta z niej wielu pracowników kopani i ich rodziny.

4
Co przyniosły negocjacje na temat przyszłości poradni górniczej w Libiążu? Czy nadal będzie funkcjonować?
Budynek przychodni przy ul. Górniczej w Libiążu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak poinformowało nas w miniony piątek biuro prasowe PZU będącego od 2014 roku właścicielem Elvity, spółka prowadzi negocjacje z nowym właścicielem budynku, firmą Hebe sp. z o.o. z siedzibą w Przeciszowie.

Negocjacje dotyczą pozostania przyzakładowej placówki medycznej w obecnej lokalizacji, tj. przy ul. Górniczej 5 w Libiążu.

- Właściciel budynku wypowiedział obecną umowę z terminem 31 sierpnia 2024 roku. Zaproponowane pierwotnie nowe warunki najmu, uwzględniające dwukrotną podwyżkę opłat, uniemożliwiałyby dalsze prowadzenie działalności w tej lokalizacji - informuje PZU. - Jednak m.in. ze względu na społeczny wymiar sprawy, spółka Elvita w dalszym ciągu aktywnie zabiega o pozostawienie placówki w obecnej lokalizacji i jesteśmy w zaawansowanej fazie rozmów na temat nowych warunków.

Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, obydwu podmiotom udało się podpisać umowę, na razie nie znamy jednak jej szczegółów.

Z przychodni przy ul. Górniczej w Libiążu korzysta prawie 5 tys. pacjentów, wśród których sporą grupę stanowią starsi ludzie. Przychodnia jest też niezmiernie ważna dla pobliskiej kopalni Janina, bo obsługuje jej pracowników w zakresie medycyny pracy.

Cały problem pojawił się w związku ze sprzedażą budynku przychodni nowemu właścicielowi. Od lat należał do Fundacji Ochrony Zdrowia „Janina" w Libiążu, której właścicielem są związki zawodowe funkcjonujące na Janinie.

Jeszcze kilka lat temu w przychodni przy Górniczej przyjmowało wielu lekarzy specjalistów: okulista, dermatolog, laryngolog, ginekolog, psychiatra, neurolog, psycholog, była nawet poradnia leczenia bólu. Obecnie świadczy usługi medyczne głównie w zakresie POZ i medycyny pracy. Jest w niej również poradnia chirurgiczna, pracownia analityczna, USG i RTG.