Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Dlaczego nakrętki plastikowych do butelek stały się ich częścią

04.06.2024 20:05 | 10 komentarzy | 4 072 odsłony | Alicja Molenda
Przytwierdzanie nakrętek do plastikowych butelek z napojami nakazuje producentom tzw. dyrektywa plastikowa. Zacznie obowiązywać od lipca 2024 roku.
10
Dlaczego nakrętki plastikowych do butelek stały się ich częścią
Od 1 lipca taką nakrętkę ma mieć każda plastikowa butelka z napojem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Picie z butelek dostosowanych do wymogów dyrektywy jest niewygodne i irytujące. Ma na celu zniechecenie konsumenta do kupowania wody w plastiku i sięganie podczas zakupów po bardziej ekologiczne opakowania.

W lipcu mamy mieć większy wybór opakowań alternatywnych w miejsce plastikowych kubków i opakowań na jedzenie czy picie. Przepisy wywodzące sie z prawa europejskiego zostały przyjęte przez polski Sejm w kwietniu 2023 roku. Teraz wchodzą w życie.

W przyszłym roku czeka nas natomiast wdrożenie systemu kaucyjnego. Obejmie butelki plastikowe, szklane wielokrotnego użytku oraz puszki.

Unia Europejska przygotowuje dalsze rozwiązania prawne mające na celu ograniczanie ilości plastikowych śmieci.

Chodzi o zmiany w rodzajach opakowań dozwolonych do użytku przez firmy produkujące żywność i napoje, restauracje i sprzedawców internetowych. Nowe przepisy mają wejść w życie od 2030 roku. Wtedy, jak informuje Business Insider, będą musiały zniknąć m.in. jednorazowe plastikowe opakowania na owoce i warzywa, przyprawy w restauracjach typu fast food - chodzi np. o tradycyjne opakowania na keczup czy majonez, cienkie plastikowe torebki na żywność i małe, jednorazowe buteleczki na kosmetyki.

Dobry pomysł?

Wiesz, że:

  • Przed wyrzuceniem do pojemnika na plastik, butelkę należy zgnieść, a przypadkowo oderwaną zakrętkę zakręcić na pustej butelce.
  • Nieprzymocowana nakrętka może nie zostać poddana recyklingowi, a nakrętki są produkowane z plastiku dobrej jakości, który można ponownie wykorzystać.
  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska tłumaczy, że jeżeli konsument postanowi oderwać zakrętkę i przekazać ją w ramach zbiórki charytatywnej, nikt mu takiego działania nie zabrania.