Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Zobaczcie jak wygląda budowa mostu tymczasowego na Wiśle (WIDEO)

23.04.2024 16:00 | 0 komentarzy | 3 750 odsłony | Michał Koryczan

Za kilka tygodni powinien zostać otwarty most tymczasowy na Wiśle w Jankowicach. Wówczas postawiona w latach 80. przeprawa będzie rozebrana.

0
Zobaczcie jak wygląda budowa mostu tymczasowego na Wiśle (WIDEO)
Trwa budowa mostu tymczasowego na Wiśle w Jankowicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Coraz gorszy stan obiektu sprawił, że Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie zdecydował o przebudowie głównego mostu nad Wisłą w Jankowicach.

To jedna z najważniejszych przepraw w zachodniej części Małopolski. Łączy ze sobą dwa powiaty: chrzanowski i oświęcimski. Korzystają z niej mieszkańcy dojeżdżający do pracy czy szkoły znajdującej się na drugim brzegu rzeki, a także turyści wybierający się m.in. do Energylandii, Zatorlandu czy w góry.

W 2022 roku ZDW w Krakowie podpisał umowę ze spółką Nowak-Mosty z Dąbrowy Górniczej, zwycięzcą przetargu obejmującego szereg inwestycji drogowych, w tym m.in. przebudowę mostu w Jankowicach.

Wartość inwestycji w gminie Babice to około 69 mln złotych brutto. Kontrakt z wykonawcą zawiera możliwość waloryzacji, więc kwota ta może ulec zmianie po realizacji zadania.

Kilka tygodni temu prace się rozpoczęły. Aktualnie powstaje przeprawa tymczasowa o długości 300 metrów i szerokości 12 metrów. Jest ona budowana równolegle do mostu głównego (po jego prawej stronie, patrząc od strony Jankowic).

- Budowana przez nas tymczasowa przęsłowa przeprawa o długości całkowitej 280 metrów pozwoli na przejazd pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 40 ton. Co więcej na moście nie będzie zwężeń, a ruch zostanie poprowadzony dwukierunkowo. Pomimo, że jest to obiekt tymczasowy, jego budowa niewiele różni się od budowy mostów docelowych. Największym wyzwaniem inżynieryjnym jest wykonanie podpór tymczasowych w korycie Wisły oraz montaż przęsła bezpośrednio nad nurtem rzeki. W tym celu prace wykonujemy z wykorzystaniem jednostek pływających. W akcji holowniki-pchacze, barki oraz oczywiście potężny kafar wbijający rury stalowe na głębokość nawet do 22 metrów - czytamy na stronie firmy Nowak-Mosty na Facebooku.

Zobaczcie w materiale wideo jak wygląda budowa mostu tymczasowego na Wiśle w Jankowicach (właścicielem materiałów jest Nowak-Mosty Spółka z o.o.)

Z tymczasowej przeprawy będą mogli korzystać kierowcy, gdy zacznie się już przebudowa istniejącego mostu na Wiśle. Dzięki temu uda się uniknąć wielokilometrowych objazdów, o co walczyli mieszkańcy Olszyn, Jankowic, Podolsza i Zatora.

Jak informuje Agnieszka Ćwiertniewicz z ZDW w Krakowie, planowany termin zakończenia robót na moście tymczasowym to przełom kwietnia i maja tego roku.

- Zostanie on niezwłocznie udostępniony użytkownikom po zakończeniu wszystkich prac. Rozbiórka mostu głównego rozpocznie się bezpośrednio po udostępnieniu do ruchu mostu tymczasowego - mówi Agnieszka Ćwiertniewicz.

Przypomnijmy, że obecna konstrukcja mostu głównego zostanie całkowicie zdemontowana. W jej miejsce powstanie zupełnie nowy, większy obiekt o szerokości ponad 12 metrów z chodnikiem z jednej strony oraz ścieżką pieszo-rowerową, łączącą się z istniejącą Wiślaną Trasą Rowerową.

Zakończenie wszystkich prac związanych z przebudową przeprawy na Wiśle w Jankowicach planowane jest w pierwszej połowie 2025 r.