Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Rozpoczął się proces wyniesienia na ołtarze Heleny Kmieć z Libiąża

15.04.2024 13:00 | 6 komentarzy | 4 590 odsłony | Marek Oratowski
Arcybiskup Marek Jędraszewski podpisał edykt rozpoczynający proces beatyfikacyjny Służebnicy Bożej Heleny Kmieć, czyli rozeznania świętości życia zamordowanej w Boliwii w 2017 roku wolontariuszki z Libiąża.
6
Rozpoczął się proces wyniesienia na ołtarze Heleny Kmieć z Libiąża
Helena Kmieć, fot, Wolontariat Misyjny Salvator
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Helena Agnieszka Kmieć urodziła się w 1991 r. Jako wolontariuszka misyjna w 2013 r. pojechała do Zambii, gdzie przez dwa miesiące pracowała z dziećmi ulicy, m.in. ucząc je czytania, pisania, języka angielskiego i matematyki oraz towarzysząc im w codziennym życiu. W styczniu 2017 roku rozpoczęła służbę na placówce misyjnej sióstr służebniczek dębickich w Cochabambie w środkowej Boliwii. 24 stycznia nad ranem polskiego czasu doszło tam do napadu na ochronkę dla dzieci, w której Helena przebywała wraz z drugą wolontariuszką Anitą. Napastnik śmiertelnie ugodził nożem Helenę.

Zamordowana libiążanka ma w swoim mieście ulicę i została pośmiertnie jego honorowym obywatelem.

„Po śmierci Heleny Kmieć spontanicznie pojawiła się wśród wiernych opinia o jej świętym życiu oddanym Bogu i Kościołowi. Wiele osób modliło się i modli za Jej wstawiennictwem. Przykład Służebnicy Bożej z pewnością może stanowić inspirację do tego, by w życiu - szczególnie ludzi młodych - z wielką pasją i zaangażowaniem realizować swoje powołanie do świętości poprzez działalność wolontariacką i misyjną. Niniejszym edyktem zwracam się do wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości dotyczące Sługi Bożej, zarówno pozytywne jak i negatywne, aby zechcieli przekazać je do Kurii Metropolitalnej w Krakowie do dnia 30 czerwca" - napisał w edykcie metropolita krakowski.

Przygotowania do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego trwały już od 2022 roku. Postulatorem procesu beatyfikacyjnego został ks dr Paweł Wróbel SDS.

Wszelkie świadectwa dotyczące Służebnicy Bożej Heleny Kmieć, której od wydania edyktu przysługuje tytuł Służebnicy Bożej, należy nadsyłać na adres:

Biuro Postulacyjne Procesu Beatyfikacyjnego Heleny Kmieć ul. św. Jacka 16, 30-364 Kraków
tel. 12 352 27 55, mail: beatyfikacja@helenakmiec.pl.