Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Bezpłatne badania w szpitalu. Warto się zapisać

04.03.2024 16:00 | 1 komentarz | 7 850 odsłon | Ewa Solak
Ruszyły zapisy na trzy programy badań profilaktycznych w chrzanowskim szpitalu.
1
Bezpłatne badania w szpitalu. Warto się zapisać
Trzy programy bezpłatnych badań profilaktycznych ruszyły w chrzanowskim szpitalu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Chodzi o profilaktykę wczesnego wykrywania raka gruczołu krokowego, jajnika oraz raka jelita grubego.

Program badań dotyczących wczesnego wykrywania raka jelita grubego przeprowadzany za pomocą testu TUMOR M2-PK odbywa się w szpitalu po raz trzeci. Poprzednie dwie edycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, gdyż jest to badanie nieinwazyjne. Przeznaczone jest dla osób po 40 roku życia. Do niedawna natomiast diagnostyka dotycząca wykrywania raka jelita grubego była możliwa jedynie przez wykonanie kolonoskopii. Nie wszyscy chcieli się jej poddać. Szpital zdecydował wprowadzić testy przesiewowe o niskiej inwazyjności, a jednocześnie wysokiej czułości. Oznacza markery M2-PK w kale.

Pacjent przynosi ze sobą do szpitala próbkę kału, przy czym nie musi się specjalnie przygotowywać do badania jeśli chodzi np. o dietę. Test jest nieuciążliwy, a obecność markera M2-PK może świadczyć nie tylko o nowotworze, ale również o obecności polipów czy stanów zapalnych. Jeśli wyniki testów są niepokojące, dopiero wtedy jest kierowany na dalszą diagnostykę.

Drugim badaniem jest PSA - profilaktyka wczesnego wykrywania raka gruczołu krokowego dla mężczyzn powyżej 18 roku życia.

Trzecim z kolei jest CA 125 - profilaktyka wczesnego wykrywania raka jajnika dla kobiet powyżej 18 roku życia a w szczególności dla tych: które nie rodziły, mających krewnych obciążonych wywiadem genetycznym.

Termin badania należy ustalić w rejestracji Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej osobiście w dni robocze w godzinach 11.00 -12.00 lub telefonicznie w dni robocze w godzinach 13.00 -14.00 pod nr tel. 32 624 74 51