Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Dwór Zieleniewskich w Trzebini w rusztowaniach

02.03.2024 21:23 | 1 komentarz | 1 847 odsłona | Alicja Molenda
Państwowa dotacja uratowała dworek, bo od lat w budżecie miasta nie było pieniędzy na renowację tego zabytku.
1
Dwór Zieleniewskich w Trzebini w rusztowaniach
Trzebinia. Dwór Zieleniewskich 2 marca 2024
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Trzebiński Dwór Zieleniewskich doczekał się renowacji. Trwa odnawianie elewacji. Tynki są skuwane, a na ich miejsce kąłdzione są nowe. W planie renowacji konserwatorskiej jest wymiana okien i założenie rynien. Prace uzgodnione są z konserwatorem zabytków.

Wszystko to kosztuje 795 153,44 zł. Z Rządowy Program Odbudowy Zabytków  jest aż 779 250,37 zł dofinansowania. Gmina wykłada zaledwie 15 903,07 zł

Prace rozpoczęte 5 lutego mają się zakonczyć 5 maja. Ich wykonawcą jest KAMIENIARKA I Sp. z o.o. z siedzibą w Śmiłowie.

 

Wiesz, że...

*Dworski temat ostatni raz przewinął się na sesji trzebińskiej rady w styczniu 2023 r., za sprawą nieudanego pomysłu przekazania nieruchomości pod skrzydła MZN-u. Lokalna społeczność związana z Dworem i rada miasta się na to nie zgodziła.

* Dlaczego Dwór Zieleniewskich jest dla Trzebini ważny?

**Oprócz pieniędzy na renowację Dworu Zieleniewskich, gmina starała się o dotację na odnowę budynku Przedszkola Samorządowego przy ul. Ochronkowej, renowację drzwi do Bazyliki Mniejszej i willi NOT. Ten ostatni wniosek nie zyskał uznania. Trzebinia potrzebuje też pieniędzy na odnowę cmenatrza żydowskiego i synagogi przy ul. Piłsudskiego.

*** Trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy renowacji budynku Przedszkola Samorządowego nr 2.

**** O 6-milionowej dotacji na ochronę innych zabytków w powiecie chrzanowskim, wśród których są także trzebińskie, pisaliśmy TUTAJ