Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

W Trzebini-Sierszy pokonują drogę wspólnie z Panem Jezusem (WIDEO, ZDJĘCIA)

01.03.2024 21:31 | 0 komentarzy | 3 098 odsłony | Michał Papiernik
W każdy piątek Wielkiego Postu, w Parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny odbywa się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Szczególnie chętnie uczestniczą w nim dzieci.
0
W Trzebini-Sierszy pokonują drogę wspólnie z Panem Jezusem (WIDEO, ZDJĘCIA)
Trzebinia Siersza. Służba liturgiczna niosąca Krzyż
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Droga Krzyżowa to jeden z najważniejszych obrzędów w chrześcijaństwie. Jest symbolicznym przejściem  bardzo trudnej ścieżki, którą Chrystus pokonał do krzyża.

Składa się z czternastu stacji prezentujących wydarzenia z ostatnich chwil życia Jezusa.

Każda stacja to  konkretny moment z męki Jezusa Chrystusa, zaczynając od chwili, kiedy został skazany na śmierć, a kończąc na jego złożeniu do grobu.

Nabożeństwo to odbywa się głównie w okresie Wielkiego Postu, ale może być odprawiane przez cały rok.

Uczestniczenie w nim to nie tylko przypomnienie o historycznych wydarzeniach, ale także głębokie duchowe doświadczenie, które pozwala wiernym na empatię z cierpieniem Chrystusa.

W sierszańskiej parafii obrzęd ten jest odprawiany w każdy piątek w godzinach: 16.30 (dzieci) oraz 19.00 (młodzież i dorośli).

W piątkowe popołudnie wzięło w nim udział blisko 50 dzieci, które przeszły drogę wraz ministrantami, niosącymi krzyż, odwiedzając poszczególne stacje.

- Piękny znak chrześcijańskiej wiary jakim jest znak krzyża świetego. Robimy go codziennie, wiele razy. To nie są tylko dwie belki krzyża. Belka pionowa oznacza relację z Bogiem, natomiast pozioma ukazuje relację między nami samymi. Nasza przynależność do chrześcijaństwa charakteryzuje się wielką tajemnicą krzyża - mówił do wiernych wikariusz Marcin Meres.