Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Trzebinia upamiętniła ofiary Holokaustu (ZDJĘCIA, WIDEO)

27.01.2024 17:22 | 1 komentarz | 2 634 odsłony | Agnieszka Filipowicz

Dziś przy cmentarzu żydowskim w Trzebini upamiętniono 150 bezimiennych ofiar obozu „za torami" - trzebińskich Żydów, którzy zostali zamordowani w latach 1939 - 1942 oraz osoby pochodzenia żydowskiego, które zginęły w KL Auschwitz-Birkenau.

1
Trzebinia upamiętniła ofiary Holokaustu (ZDJĘCIA, WIDEO)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który pochłonął ok. 6 milionów istnień ludzkich. Jest ważną częścią historii Polski, w tym Trzebini.

Większość ofiar Holokaustu nie ma indywidualnego grobu. Niektórzy, tak jak ok. 150 ofiar obozu pracy w Trzebini zwanego „za torami", leżą w zbiorowej mogile. Ich tożsamość została wytarta przez nazistów.
Zostali tu sprowadzeni prawdopodobnie w 1942r. z różnych krajów Europy i ZSRR, do rozbudowy dworca towarowego i budowy parowozowni. Do drugiego obozu pracy - podobozu KL Auschwitz-Birkenau - przebudowanego z obozu dla jeńców na Trzebionce, w sierpniu 1944r. sprowadzono ok. 300 Żydów. Z czasem liczbę tę zwiększono do ponad 800. Mieli odbudować rafinerię po ataku aliantów.

Obóz zlikwidowano 17 stycznia 1945r. Holokaust unicestwił również przeważającą część żydowskiej społeczności zamieszkującą Trzebinię przed wojną. Jak podaje Stowarzyszenie Kehila Trzebinia, z ok. 1200 osób przeżyło - według świadectwa jednego z ocalałych - 267.

Podczas dzisiejszej uroczystości przed bramą cmentarza żydowskiego w Trzebini, związanej z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, odczytano nazwiska rodzin, z których pochodziły te osoby. Były też modlitwy za pomordowanych. Odmówiono kadisz.

W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Trzebini, a także uczniowie trzebińskiego LO.