Niezwykła fotografia. Chrzanów przed II wojną światową - przelom.pl
Zamknij

Niezwykła fotografia. Chrzanów przed II wojną światową

10:00, 09.12.2023 Łukasz Dulowski
Skomentuj Ul. Pierackiego (obecnie Krakowska) w Chrzanowie pod koniec lat 30. XX w. Widok z wiaduktu w stronę Rynku Ul. Pierackiego (obecnie Krakowska) w Chrzanowie pod koniec lat 30. XX w. Widok z wiaduktu w stronę Rynku

Archiwalne zdjęcie pokazuje przemarsz ówczesną ul. Pierackiego (dzisiaj Krakowska) oddziału Przysposobienia Wojskowego Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Chrzanowie. Jest rok 1937 lub 1938.

Ówczesny patron jednej z głównych ulic Chrzanowa - Bronisław Pieracki, był polskim politykiem, ministrem spraw wewnętrznych w I połowie lat 30. XX w. W 1934 r. został śmiertelnie postrzelony przez zamachowca, ukraińskiego nacjonalistę o nazwisku Maciejko. Pamięć Pierackiego uczczono m.in. w nazwach ulic w wielu polskich miastach, również w Chrzanowie.

Oddział prowadzi Edward Grabowski, wówczas w stopniu plutonowego podchorążego rezerwy piechoty.

- Zdjęcie przesłane z Rawenny, gdzie dr Grabowski zamieszkał po przejściu z 2. Korpusem Polskim przez Włochy i bitwie pod Monte Cassino - opisuje Eugeniusz Kępiński.

Na fotografii widok z wiaduktu kolejowego nad Krakowską w stronę Rynku w Chrzanowie. Po deszczu szkli się porfirowa kostka brukowa. Po lewej, naprzeciwko wyjazdu z Zielonej (obecnie rondo), stoją drewniane budynki Oczkowskich i Miśkiewiczów z pocz. XIX w., zburzone po wojnie. Kamienice po prawej zachowały się do dzisiaj.

Archiwalne zdjęcie pochodzi ze zbiorów Eugeniusza Kępińskiego i wcześniej zostało przez niego opublikowane na naszej facebookowej grupie PRZEŁOMowe Historie.

(Łukasz Dulowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

AntoninkaAntoninka

0 0

Nie sądzę, by były to ćwiczenia wojskowe gimnazjalistów, raczej uczniów liceum, ale to mało istotne. Powiem tak, jeszcze nie są prawdziwymi żołnierzami, a wystrojeni w mundury, na nogach oficerki, na ramieniu broń. Wyraźnie z dużą starannością dbano o wojsko i jego zaplecze, grosza raczej nie szczędzono.
15:39, 09.12.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%