Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Piesi brodzą w śniegu po kolana. Kto odpowiada za odśnieżanie chodników? (ZDJĘCIA)

05.12.2023 17:40 | 10 komentarzy | 6 542 odsłon | Agnieszka Filipowicz

Śnieg zasypał drogi i chodniki, a nasi Czytelnicy zasypują nas zdjęciami z różnych miejsc w powiecie, w których po obfitych opadach śniegu trudno się teraz poruszać.

10
Piesi brodzą w śniegu po kolana. Kto odpowiada za odśnieżanie chodników? (ZDJĘCIA)
zdj. przesłane przez Czytelników
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas


Zima spędza sen z powiek nie tylko kierowcom. Zaspy śniegu na chodnikach to zmora pieszych.
- Dzieci autobusami dojeżdżają do szkoły. Dzisiaj wracam z pracy, a na kaloryferze spodnie i skarpety. Pytam, co się stało? A syn mówi, że na przystanku przy szkole miał śniegu do kolan. Wieś istnieje od 1595 roku. Mamy 2023. Przybyło ulic i samochodów, a co z pieszymi? Wszyscy płacą podatki, a wygląda jak w zeszłym stuleciu - pani Magdalena z Balina nie kryje zdenerwowania.

Nie ona jedyna. Nasi Czytelnicy przesyłają zdjęcia także z innych miejsc powiatu chrzanowskiego - osiedla Widokowego w Trzebini, ulicy Pogorskiej, Kadłubek, Siennej w Chrzanowie.
- Pług odśnieża ulice i zwały śniegu lądują na poboczu. Nie ma jak chodzić. Mamy fruwać? - padają pytania.

Kto odpowiada za odśnieżanie chodników? Przepisy mówią, że właściciele przyległych posesji, co precyzuje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego oraz z chodników położonych wzdłuż nieruchomości powinien być realizowany codziennie do godz. 8, a w przypadku intensywnych opadów śniegu - w ciągu 6 godzin od ustania opadów.

Ale co ważne - prawo precyzuje, co oznacza chodnik przylegający do nieruchomości. Musi on stykać się z działką lub budynkiem. Jeśli pomiędzy np. ogrodzeniem a chodnikiem jest nawet kilka centymetrów trawnika czy też znajduje się np. rów melioracyjny, za chodnik nie odpowiada już właściciel nieruchomości, ale gmina.

Jak podaje „Gazeta Prawna", należy pamiętać o sentencji uchwały Sądu Najwyższego z 24 listopada 2017 roku (III CZP 38/17). SN stwierdził, że to gmina ponosi odpowiedzialność za szkodę wynikającą z nieuprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, w sytuacji nienależytego sprawowania nadzoru nad wykonaniem przez właściciela obowiązku wynikającego ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Co to oznacza? Otóż w pierwszej kolejności właściciel odpowiada za odpowiedni stan chodnika. Jednak to gmina musi sprawować nadzór nad realizowaniem tego obowiązku. To właśnie samorząd powinien w sposób należyty nadzorować dochowanie staranności w zakresie odśnieżania. Zaniedbania w tym zakresie mogą uwolnić właściciela od odpowiedzialności, np. za szkodę na osobie spowodowaną poślizgnięciem się na nieodśnieżonym chodniku.