Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Na nowym rondzie w Skarżysku stanie lokomotywa z Chrzanowa

05.12.2023 14:57 | 4 komentarze | 3 827 odsłony | Alicja Molenda
W listopadzie, u zbiegu ulic Towarowej i 1-go Maja w Skarżysku Kamiennej, powstało rondo. Przy nim stanie lokomotywa z Fabloku.
4
Na nowym rondzie w Skarżysku stanie lokomotywa z Chrzanowa
Ta lokomotywa po remoncie stanie w Skarżysku-Kamiennej przy rondzie Fot. Wtórpol
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W firmie Wtórpol w Skarżysku Kamiennej przez wiele lat pracowała niewielka lokomotywa LS 40. Służyła do manewrowania wagonów z kontenerami na przyzakładowej bocznicy kolejowej przy ulicy Towarowej.

- Choć wciąż sprawna, od dłuższego czasu nie była już wykorzystywana i zastanawialiśmy się, co z nią zrobić. Zezłomowanie nie wchodziło w rachubę - pojazd wyprodukowany w 1959 roku to już niemal zabytek. Postanowiliśmy znaleźć dla niej nowego właściciela i dobre miejsce. Na ofertę bezpłatnego przekazania i pomocy w odnowieniu pozytywnie odpowiedział powiat skarżyski - informuje na swojej stronie firma Wtórpol.

Tory przy rondzie prawie gotowe


Fot. Adam Ciok

Wyznaczono miejsce dla lokomotywy, przy nowo wybudowanym rondzie przy zbiegu ulic 1 Maja i Towarowej, Przygotowano projekt, a w prace włączyły się Polskie Koleje Państwowe. Lokomotywa stanie na torach, będzie nocą podświetlona i ma przypominać o kolejarskich tradycjach Skarżyska.

- Przygotowaliśmy niespodziankę dla mieszkańców naszego powiatu, która nawiązuje do Skarżyska-Kamiennej, czyli miasta kolejarzy. W związku z tym zwróciliśmy się również do Rady Miasta i chcemy nazwać nowo powstałe rondo - Rondem Kolejarzy. Bliska lokalizacja dworca PKP skłania nas do tej nazwy - cytuje skarzyski.eu starostę Artura Berusa.

Zarząd powiatu stajac sie włąścicielem lokomotywy, długo debatował, w jakim miejscu mogłaby się pojawić. Nowe rondo wydało się idealnym miejscem. Kończą się prace przy ukłądaniu torów pod lokomotywę. Stanąć ma na nich jeszcze w tym roku. Nieopodal stoi druga, duża lokomotywa PT-47, to będzie fajnie razem się komponowało.

Miasto kolejarzy - Skarżysko Kamienna - postawiło lokomotywę z Fabloku na eksponowanym miejscu.

Miasto Starachowice eksponuje na rondach produkowane to niegdyś cieżarówki marki Star.

Na rondach w Chrzanowie nie ma nic ciekawego.

LS 40. Pochodzi z Chrzanowa