Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Mają wielkie serce dla gołębi (ZDJĘCIA)

30.11.2023 13:22 | 0 komentarzy | 4 870 odsłony | Agnieszka Filipowicz
O gołębiach pocztowych, lotach i wyścigach, mogą dyskutować godzinami. Hodowcy gołębi w Trzebini. Okazją do takich długich rozmów było uroczyste zakończenie sezonu lotowego.
0
Mają wielkie serce dla gołębi (ZDJĘCIA)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tegoroczny sezon należał do udanych, o czym świadczyło kilkadziesiąt pucharów przygotowanych na tę uroczystość do wręczenia miłośnikom gołębi pocztowych z trzebińskiego oddziału.

- Sezon lotowy naszych gołębi dorosłych i młodych zaczyna się początkiem mają, a kończy we wrześniu. Loty są organizowane od 100 km. Najdłuższe przekraczają 1000 km - mówi Paweł Waligóra, wiceprezes ds. lotowych trzebińskiego oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych nr 0162.

Na sezon składa się kilkanaście lotów. W tym roku najdłuższy był do Brukseli. Gołębie miały do pokonania prawie 1200 km. Zwykle loty odbywają się w weekendy. Przed startem hodowcy zawożą zgłoszone gołębie na miejsce zbiórki, gdzie ładowane są do specjalnej przyczepy. Stamtąd ruszają w miejsce startu. Następnego ranka gołębie są wypuszczane, a zegar odmierzający czas zaczyna pracować. To oznacza, że wyścig się zaczął.

- Nasi hodowcy zdobywają czołowe lokaty w mistrzostwach Polski, mistrzostwa regionu i mistrzostwa okręgu. Jak zwykle sezon kończymy rozdaniem nagród, czyli pucharami i dyplomami. Najlepsze gołębie są reprezentowane na wystawach, które podziwiamy z prawdziwym zachwytem - podkreśla Paweł Waligóra.

Więcej o uroczystości w aktualnym 47. numerze „Przełomu".