Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Teresa Majewska zasłużyła, by być Zasłużoną

29.11.2023 17:00 | 0 komentarzy | 2 122 odsłony | Grażyna Kaim

Na uroczystej sesji powiatowej rady Teresa Majewska z Grojca, prowadząca od 20 lat Zespół Pieśni i Tańca Krakowiaczek, odebrała tytuł Zasłużona dla Powiatu Chrzanowskiego.


0
Teresa Majewska zasłużyła, by być Zasłużoną
Teresa Majewska z synami: Krzysztofem, Piotrem, Marcinem, Jakubem oraz wnuczkiem Oliwierem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uchwałę przyznającą jej to wyróżnienie rada powiatu podjęła końcem września. Inicjatorką była Zofia Gniewek, radna powiatowa, która podczas uroczystości wygłosiła dedykowaną laureatce laudację:

- Teresę i jej rodzinę znam od lat, gdyż wychowywałyśmy się w tej samej miejscowości. Miałam przyjemność współpracować z nią w szkole, gdzie przez wiele lat pełniła funkcję przewodniczącej Rady Rodziców. Wtedy też zrodził się pomysł założenia zespołu regionalnego. Teresa Majewska jest pedagogiem, animatorem i edukatorem kultury, dyplomowanym instruktorem tańca ludowego, założycielką Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiaczek. Teraz jest jego kierownikiem, instruktorem i choreografem. (...) Swoimi działaniami stara się ocalić od zapomnienia dawne zwyczaje, stroje i obrzędy. (...) Dla mnie ten tytuł należy jej się z wielu względów. Prywatnie Teresa jest mamą ośmiorga dzieci, z których czworo tańczyło w zespole, a do dnia dzisiejszego pozostaje w nim jeszcze dwoje. Mój podziw wzbudza fakt, że potrafiła dzielić obowiązki mamy wielodzietnej rodziny z działalnością społeczną i zawodową - zaznaczyła, kończąc przemówienie, Zofia Gniewek.

Krakowiaczek to jednak nie jedyna działalność laureatki związana z upowszechnianiem kultury ludowej.

Utworzyła również taneczną grupę seniorską, prowadzi lekcje regionalne i organizuje warsztaty poświęcone tej tematyce. Doprowadziła do utworzenia kapeli grającej na instrumentach ludowych; założyła Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego Luszki w szkole w Luszowicach; udziela konsultacji regionalnych w kołach gospodyń wiejskich.

Teresa Majewska dziękując za wyróżnienie, zwróciła uwagę, że jest jedyną osobą w gronie laureatów, która otrzymała je za działalność w dziedzinie kultury ludowej.

W imieniu osób już uhonorowanych tym tytułem głos zabrał Zbigniew Klatka, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Teresa Majewska dołączyła do tego grona.

- Dokonali państwo bardzo dobrego wyboru - skwitował.

We wrześniu zespół Krakowiaczek obchodził jubileusz 20-lecia. Z tej okazji Teresa Majewska i kilkoro członków zespołu odebrało odznaczenia państwowe, m.in. Srebrny (dla Teresy Majewskiej) oraz Brązowe (dla członków zespołu) Krzyże Zasługi.