Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Komunalka zajmie się odnowieniem zabytkowej kapliczki

28.11.2023 10:00 | 2 komentarze | 3 019 odsłony | Michał Koryczan

Po wielu latach starań, znajdująca się w Mętkowie dziewiętnastowieczna kapliczka domkowa doczeka się renowacji.

2
Komunalka zajmie się odnowieniem zabytkowej kapliczki
Kapliczka domkowa w Mętkowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gmina Babice podpisała umowę ze spółką Gospodarka Komunalna w Babicach na realizację pierwszego etapu renowacji zabytkowej kapliczki z Mętkowa.

Prace, które będą prowadzone pod nadzorem osoby z uprawnieniami konserwatorskimi, mają kosztować 48 tys. zł. Gmina dostała na to zadanie 20 tys. zł w ramach konkursu Kapliczki Małopolski 2023. Resztę wyłoży z własnego budżetu.

Kapliczka domkowa pw. Trójcy Świętej znajduje się w rejonie skrzyżowania Nadwiślańskiej i Wiejskiej w Mętkowie. Powstała pod koniec XIX w., ze względu na zwiększające się potrzeby religijne mieszkańców.

Wybudował ją Ganobis - pochodzący zza Wisły, który miał przydomek Frysztak i prowadził sklep w Mętkowie. Kaplica z cegły służyła jako miejsce prywatnej modlitwy i nabożeństw majowych.

W XX stuleciu odbywały się w niej nabożeństwa majowe, natomiast w dzień Trójcy Świętej - także msza św. W latach 60. ubiegłego wieku zaczęto tam w co drugą niedzielę odprawiać regularnie msze. W Wielką Sobotę święcono pokarmy. Dawnym zwyczajem była modlitwa panny młodej przy kapliczce przed ślubem.

Kapliczka jest jednym z punktów miejscowego szlaku śladami Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Szlak powstał z inicjatywy miejscowej fundacji Barka, jako element promujący miejscowość, w której ówczesny kardynał gościł w 1974 i 1975 roku.