W skansenie ożywiają historię przez dotykanie - przelom.pl
Zamknij

W skansenie ożywiają historię przez dotykanie

15:00, 15.11.2023 Ewa Solak
Skomentuj ,,Ożywianie historii poprzez dotyk' to nowy projekt realizowany w skansenie w Wygiełzowie ,,Ożywianie historii poprzez dotyk' to nowy projekt realizowany w skansenie w Wygiełzowie

Pracownicy skansenu w Wygiełzowie zorganizowali warsztaty na temat tradycji i obyczajów w dworach szlacheckich dla dzieci niewidomych i niedowidzących.

- Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogły uczestniczyć w zajęciach ukazujących bogactwo kultury szlacheckiej w polskich dworach, ich znaczenie dla budowania i przekazywania tradycji patriotycznych, niepodległościowych w czasach zaborów. Warsztaty oddziaływały na uczestników wielozmysłowo, angażując ich także emocjonalnie - mówi Justyna Hudzik ze skansenu w Wygiełzowie.

Podczas wizyty w muzeum uczestnicy zwiedzili wnętrza drewnianych obiektów, poznając eksponaty i wnętrza przez dotyk oraz z audiodeskrypcją prowadzoną przez przewodnika.

Podczas warsztatów uczestnicy mieli możliwość poznać zwyczaje związane z balami organizowanym w polskich dworach, dotknąć materiałów, z których wykonano stroje, sprawdzić, jaką mają fakturę. Samodzielnie robili również maski balowe.

Z kolei na drugich zajęciach poznawali życie codzienne we dworze, obyczaje oraz sposób urządzenia wnętrz.
Natomiast w ogrodzie sensorycznym mogli poznawać zioła i kwiaty. Dzięki zmysłom zapachu i węchu wykonali zdobienia na lnianych woreczków, do których wsypali wybrane przez siebie zioła.

W ramach zadania zostanie opracowana audiodeskrypcja wnętrz dworu z Drogini opisująca zagadnienia podejmowane podczas warsztatów (ścieżka audio o czasie trwania ok. 20 min). Na potrzeby zwiedzających będzie kupiony komplet audio przewodników z słuchawkami.

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie realizuje projekt ,,Ożywianie historii poprzez dotyk``- tradycje i obyczaje w dworach szlacheckich, który otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ,, Kultura Dostępna``.

(Ewa Solak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

0%