Nie masz konta? Zarejestruj się

Wygiełzów

W skansenie ożywiają historię przez dotykanie

15.11.2023 16:00 | 0 komentarzy | 833 odsłony | Ewa Solak
Pracownicy skansenu w Wygiełzowie zorganizowali warsztaty na temat tradycji i obyczajów w dworach szlacheckich dla dzieci niewidomych i niedowidzących.
0
W skansenie ożywiają historię przez dotykanie
,,Ożywianie historii poprzez dotyk'' to nowy projekt realizowany w skansenie w Wygiełzowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogły uczestniczyć w zajęciach ukazujących bogactwo kultury szlacheckiej w polskich dworach, ich znaczenie dla budowania i przekazywania tradycji patriotycznych, niepodległościowych w czasach zaborów. Warsztaty oddziaływały na uczestników wielozmysłowo, angażując ich także emocjonalnie - mówi Justyna Hudzik ze skansenu w Wygiełzowie.

Podczas wizyty w muzeum uczestnicy zwiedzili wnętrza drewnianych obiektów, poznając eksponaty i wnętrza przez dotyk oraz z audiodeskrypcją prowadzoną przez przewodnika.

Podczas warsztatów uczestnicy mieli możliwość poznać zwyczaje związane z balami organizowanym w polskich dworach, dotknąć materiałów, z których wykonano stroje, sprawdzić, jaką mają fakturę. Samodzielnie robili również maski balowe.

Z kolei na drugich zajęciach poznawali życie codzienne we dworze, obyczaje oraz sposób urządzenia wnętrz.
Natomiast w ogrodzie sensorycznym mogli poznawać zioła i kwiaty. Dzięki zmysłom zapachu i węchu wykonali zdobienia na lnianych woreczków, do których wsypali wybrane przez siebie zioła.

W ramach zadania zostanie opracowana audiodeskrypcja wnętrz dworu z Drogini opisująca zagadnienia podejmowane podczas warsztatów (ścieżka audio o czasie trwania ok. 20 min). Na potrzeby zwiedzających będzie kupiony komplet audio przewodników z słuchawkami.

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie realizuje projekt ,,Ożywianie historii poprzez dotyk''- tradycje i obyczaje w dworach szlacheckich, który otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ,, Kultura Dostępna''.