Odpady z cmentarzy w jednym kontenerze. Przydałaby się segregacja i zniczodzielnia - przelom.pl
Zamknij

Odpady z cmentarzy w jednym kontenerze. Przydałaby się segregacja i zniczodzielnia

18:13, 03.11.2023
Skomentuj Ludzie odwiedzający cmentarz znicze starali się odkładać osobno. Prawdopodobnie jednak trafiły do konterera Fot. Radosław Kropielnicki Ludzie odwiedzający cmentarz znicze starali się odkładać osobno. Prawdopodobnie jednak trafiły do konterera Fot. Radosław Kropielnicki

Przez polskie cmentarze przewija się rocznie ok. 130 tys. odpadów. W większości nie są segregowane. Dlaczego?

Wydaje się, że czasem zwykli obywatele mają wyższą świadomość ekologiczną niż zarządcy nieruchomości i firmy zbierajace odpady. Wskazują na to ludzkie zachowania. Wiele osób zamiast nowych zniczy kupuje wkłady, zamiast kwiatów sztucznych - naturalne. Coraz więcej ludzi ogranicza kupowanie cmentarnych ozdób.

Wielu odwiedzających daje też wyraźne sygnały, że chciałoby, aby przed cementarnymi bramami stanęły kubły do segregacji odpadów. Po prostu ludzie się za imi rozglądają. Szukają też miejsc, gdzie by można odłożyć zużyte znicze. Chodzi o zniczodzielnię. W ubiegłą niedzielę taka zniczodzielnia zaczełą się samoistnie tworzyć obok kontenera przy cmentarzu w Trzebini Krystynowie. Szkoda, że administrator nie pomyślał, aby ułatwić to zbieranie organizując tu jakiś regał.

Na razie więc praktyka jest taka, że po sprzątnięciu grobu śmieci zanosimy do zbiorczego konternera ustawionego gdzieś w okolicach bramy wejściowej  Bioodpady i ozdoby z różnych tworzyw sztucznych trafiją do  "jednego wora".

Portalkomunalny.pl podaje, że rocznie z jednego grobu wytwarza się od 3 do 9 kg odpadów. Sporo.

Cmentarze w Trzebini, Chrzanowie i Libiążu są wyłączone z systemu gospodarowania odpadami. Ich zarządcy sami podpsują umowy z odbiorcami odpadów, w których regulują sposób ich gromadzenia. Podobnie jest w gminach poza związkiem. Obowiązek segragacji dotyczy wszystkich, ale u zarządców cmentarzy najwyraźniej się nie przyjął.

Utrzymanie cmentarzy to zadanie własne gminy.

Trzebinia: zarządcą cmentarzy komunalnych  (wszystkich poza cmentarzem w Sierszy i części cmentarza w centrum TRzebini) jest spółka z o.o. MZN. Spółka ta w 100 procentach należy do gminy. Na utrzymanie cmentarzy MZN otrzymuje od gminy dotację.

W Chrzanowie cmentarzem komunalnym zarządza Miejski Zzarzad Zasobów Komunalnych.

W Libiążu cementarzem komunalnym zarządza Zakład Mienia Komunalnego.

(Alicja Molenda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(12)

Adaś NiezgódkaAdaś Niezgódka

0 0

130 tysięcy opadów? Może oparów?

20:04, 03.11.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Promil_plPromil_pl

0 0

"Cmentarze w Trzebini, Chrzanowie i Libiążu są wyłączone z systemu gospodarowania odpadami. Ich zarządcy sami podpsują umowy z odbiorcami odpadów, w których regulują sposób ich gromadzenia" czyli kto za to płaci?

20:25, 03.11.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TomekkTomekk

0 0

Jakby były kubły z segregacją to już widzę jak ludzie segregują śmieci. Folia od kwiatków do żółtego,kwiaty do bio.
A jak będą źle posegregowane to i tak pewnie my za to będziemy musieli zapłacić.

05:48, 04.11.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OklahomaOklahoma

0 0

Proponuję,aby gazeta bardziej rozpoznała temat i pochyliła się nad tematem a nie wszystkich wrzucała do jednego worka. Przykład cmentarz komuny w Chrzanowie. Segregacja jest,a to że ludzie są z natury leniwi,to świadczy o nich samych.

06:39, 04.11.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stary zgredstary zgred

0 0

Płacą "Promilu" zarządcy ("właściciele") cmentarzy. Parafialnych proboszczowie, a komunalnych jakaś tam instytucja gminna, której cmentarz został "przypisany". Dlaczego nie wprowadzają segregacji? Trzeba ich spytać. Nie zdziwiłbym się, gdyby odpowiedzieli, że im się to zwyczajnie nie opłaca, albo że wymogi stawiane przez wywożących są nie do zrealizowania. Poza tym; po co segregować, skoro i tak 90% tej segregacji nie jest dalej przetwarzane i z czasem płonie na składowiskach, jak ostatnio te ciuchy gdzieś pod Poznaniem chyba.

09:23, 04.11.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Promil_plPromil_pl

0 0

@ stary zgred po co? Choćby w myśl prostej zasady "nie róbmy nic nie będzie nic". Powiem szczerze że płakać mi się chce patrząc na te tony zniczy, wiązanek sztucznych żywych, zwyczajnego syfu przy cmentarzach. I co roku to samo. Na prawdę nikomu się nie chce zorganizować segregacji dla naszej biednej planety taki mały krok aby ją chronić! Na wszystko muszą być przypisy i musi się opłacać?

19:15, 04.11.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stary zgredstary zgred

0 0

Dokładnie tak "promilu"; liczy się tylko kasa. Jak się nie opłaca, nikt palcem w bucie nie kiwnie (pomijając tak zwanych "społeczników" oczywiście). Natomiast w odwrotnej sytuacji jest jeszcze gorzej; jak jest ktoś, kto za coś zapłaci, to znajdą się tacy, którzy to "coś" zrobią dla własnego zarobku. Jak będą za to płacić, to przysłowiowe "g...." zapakują w papierek i obwiozą dookoła świata, śmiejąc się w kułak z głupoty płacących. Obawiam się, że ta cała unijna polityka środowiskowa w .... 90% tak wygląda. Wozi się to "g...." z miejsca na miejsce wypełniając różne sprawozdania i biorąc za to kasę. Resztą zajmują się tak zwani "nieznani sprawcy" lub znika "toto" w głębinach oceanu czy na pustkowiach krajów zwanych za moich szkolnych czasów, oczywiście w języku potocznym, takim z kibla, "murzyńskimi".

19:52, 04.11.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Promil_plPromil_pl

0 0

To inaczej @ stary zgred. Chciałbym abyśmy dojrzeli jako społeczeństwo tak aby na grobie we Wszystkich Świętych była jedna wiązanka i jedna świeca.

20:38, 04.11.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stary zgredstary zgred

0 0

Ja tam mogę "oświadczać się" tylko za siebie. No więc "oświadczam się", że "mam na stanie" dwa groby, zniczy stawiam na nich więcej niż jeden, ale od .... kilku lat nie postawiłem (= kupiłem) żadnego nowego. Stare, umyte i nowe wkłady, plus "zdobyczne", czyli postawione na tych "moich" grobach przez innych. Robię to nie dla kasy, tylko właśnie dla zmniejszenia tego stosu śmieci. Może być? Zwolennikiem wypasionych dekoracji na grobach nie byłem nigdy. P.S. Wracając do braku segregacji przy cmentarzach. O tym, że jej nie ma, nie sztuka pisać, bo każdy widzi. Ciekawsze byłoby ustalenie dlaczego jej nie ma. Coś mi się kiedyś właśnie o kosztach o uszy obiło.

21:32, 04.11.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Promil_plPromil_pl

0 0

No i bardzo dobrze @ stary zgred. Tym razem niech dobra inicjatywa idzie od dołu. Ja się również podpisuje. A tym newrending story problemem chyba trzeba bardziej zainteresować naszych lokalnych przedstawicieli na sesjach rad miast!

17:41, 05.11.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stary zgredstary zgred

0 0

Ruszyłem z wpisami w tym temacie i to kilka razy właśnie dlatego, że od lat zauważam, że pod cmentarzami nie ma segregacji. Pod cmentarzami. Gdyby było to pod jednym, to nie zwróciłbym uwagi, ale moje zainteresowanie tematem wynika z tego, że dotyczy to większości cmentarzy, więc może jest w tym jakiś podtekst. Próba znalezienia tego podtekstu (o ile oczywiście on istnieje) byłaby ciekawsza niż suche opisanie tego, co wszyscy widzą, bo rzuca się w oczy.

18:16, 05.11.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kattebushkattebush

0 0

@stary zgred - na cmentarzu parafialnym w Chrzanowie segregacja była. Ale niestety, szybko się wszystko jeszcze przed świętem zapełniło. Robimy dokładnie jak i Ty - myjemy znicze, ewentualnie już nie nadające się wymieniamy. Dokupujemy tylko wkłady. Kwiaty w większości przypadków żywe. Osobiście w tym roku prosiliśmy, aby rodzina nie kupowała zniczy - a wkład. I napiszę tak - prawie się to udało.

18:22, 05.11.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%