Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Poręba Żegoty po raz siódmy stała się stolicą biegania w gminie Alwernia (WIDEO, ZDJĘCIA)

30.10.2023 18:00 | 0 komentarzy | 3 816 odsłony | Michał Papiernik
W niedzielę 111 biegaczy stanęło na starcie siódmego już Biegu Porębskiego.
0
Poręba Żegoty po raz siódmy stała się stolicą biegania w gminie Alwernia (WIDEO, ZDJĘCIA)
Zawodnicy przed startem na dystansie 5km
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Zmagania podzielono na dwa dystanse: 5km (przeznaczony dla dorosłych) oraz 1km (dla dzieci).

Wsród mężczyzn na 5 km bezkonkurencyjny okazał się Przemysław Koziarz z Żarek z czasem 18 minut i 1 sekunda, wyprzedzając Roberta Zielonkę z Dulowej oraz Patryka Wieczorka z Oświęcimia.

Spośród kobiet zwyciężyła Natalia Kasprzyk z Krzeszowic z czasem 25 minut i 22 sekundy. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Leśniak z Krzeszowic, a trzecie Renata Chodacka z Alwerni.

Na dystansie 1 km złoty medal zdobył Kacper Morawski z Rusocic z czasem 4 minuty i 24 sekundy. Za nim uplasowali się Robert Pasecki oraz Jakub Olszewski z Alwerni.

Z czasem 5 minut i 29 sekund na 1 km zwyciężyła Wiktoria Hapek z Poręby Żegoty, wyprzedając Magdalenę Bębenek z Alwerni oraz Julię Hrycaniuk z Zalasu.

Na mecie na każdego uczestnika czekały: odblaskowy gadżet, który wręczał etatowy członek zarządu powiatu chrzanowskiego Przemysław Rejdych, ciepły posiłek, kawa/herbata oraz pamiątkowy medal.

Na najlepszych czekały statuetki, puchary oraz nagrody rzeczowe.

Po oficjalnej ceremonii wręczenia pucharów oraz nagród rozpoczęła się loteria fantowa.

Ciekawym aspektem była rodzinna gra terenowa przygotowywana przez nauczycieli Szkoły Podstawowej w Porębie Żegoty. Na stacjach zadaniowych, nazywanych STOP-ami, można co roku znaleźć zadania związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, ale też inne, które są związane z ważnymi dla kraju jak i dla lokalnej społeczności wydarzeniami.

-Mieliśmy grę w terenie "Kto ty jesteś?" związaną z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Tak było w 2018 roku. Była też gra terenowa  poświęcona patronowi naszej szkoły Stanisławowi Wyspiańskiemu z okazji 150- lecia jego urodzin. Gry terenowe uczą pracy zespołowej, sprawnej komunikacji, logicznego myślenia. Uczestnicy przeżywają przygodę, w czasie której wzmacniają więzi, a przy okazji zabawy zdobywają wiedzę. Nasze gry mają różne formy i tematykę, ale koncentrują się przede wszystkim na bezpieczeństwie na drodze - mówi nauczycielka Agata Pocztowska.

W tym roku hasłem było motto "Rzuć światłem na sztukę polską". Do wspólnej zabawy i przygody zaprosiła uczestników tegorocznej gry postać z obrazu „Dziewczynka z chryzantemami” Olgi Boznańskiej. Zadania na stacjach jak zwykle dotyczyły bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Było m.in. kodowanie według kolorów i kształtów hasła "Świeć przykładem, noś odblaski", były alko- i narkogogle. zgadywanie „Jakim znakiem drogowym jestem?”. Nie zabrakło oczywiście zadań związanych ze sztuką polską, m.in. układanie według instrukcji z klocków LEGO postaci Stańczyka z obrazu Jana Matejki, były „Żywe obrazy”- uczestnicy mogli wcielić się w postać czy też postaci z wylosowanego wcześniej obrazu, puzzle czy też krzyżówka dotycząca sztuki polskiej.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Porębie Żegoty "Porębianie" serwowały pierogi korpielowe, zupę dyniową, chleby, paszteciki, kawę korzenną, octy, ciasta oraz konfitury.