Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Biogazownia w Libiążu? Związek gospodarki komunalnej ma taki plan

05.10.2023 09:59 | 1 komentarz | 4 459 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Teren oczyszczalni ścieków „Libiąż B" przy ul. Gromieckiej. To tam ma powstać biogazownia. Lokalizację wskazał Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie.
1
Biogazownia w Libiążu? Związek gospodarki komunalnej ma taki plan
grafika ZMGK
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Niedawno pisaliśmy, że ul. Gromiecka w Libiążu jest preferowaną lokalizacją dla biogazowni. Nasze nieoficjalne informacje dziś znalazły potwierdzenie. Związek gospodarki komunalnej poinformował właśnie o swej decyzji. Ma ona jeszcze być konsultowana z radnymi i mieszkańcami gminy Libiąż.
Dlaczego wybrano teren przy ul. Gromieckiej? Bo jest wykorzystywany na cele przemysłowe i znajduje się z dala od zabudowań mieszkalnych (750 metrów od najbliższego domu). To kluczowy argument.

List intencyjny w czerwcu
Podpisany w czerwcu 2023 r. list intencyjny był pierwszym krokiem na drodze do realizacji inwestycji. W sierpniu Wodociągi Chrzanowskie zleciły Biuru Projektów wykonanie Koncepcji techniczno-technologicznej dla planowanej inwestycji. W przygotowanym dokumencie opisano między innymi polskie i europejskie uwarunkowania prawne dotyczące  najlepszych technik gospodarowania odpadami oraz zawarto analizę dostępnych technologii, analizę ilości i rodzajów odpadów przewidzianych do procesu fermentacji.

10 tysięcy ton odpadów
Inwestorem będzie prawdopodobnie chrzanowska spółka wodociągowa, związek ma natomiast zapewnić strumień odpadów bio z terenu Chrzanowa, Libiąża i Trzebini. By inwestycja mogła dojść do skutku, wodociągi będą starać się o zewnętrzne dofinansowanie. Budowa biogazowni o mocy przetwarzania ok. 10 tysięcy ton odpadów rocznie (a taka jest w planach), to koszt rzędu ok. 60 mln zł.

- Zdecydowaliśmy, że nasze potrzeby najlepiej spełni instalacja pracująca metodą fermentacji suchej okresowej. Mówiąc inaczej, to technologia, która pozwala przekształcić bioodpady w nawóz (kompost), a jednocześnie wytwarza energię elektryczną i cieplną w sposób, który nie powoduje uciążliwości zapachowych - wyjaśnia Arkadiusz Pypłacz, przewodniczący zarządu ZMGK.
Podkreśla, że procesy, które generują zapachy będą odbywać się w filtrowanej hali z podciśnieniem albo w szczelnych komorach lub tunelach.

Przewidują korzyści
- Budowa instalacji do przetwarzania odpadów biodegradowalnych daje nam szansę na ochronę środowiska, racjonalizację kosztów zagospodarowania odpadów, zwiększenie samowystarczalności energetycznej oczyszczalni ścieków w Libiążu i poprawę jakości powietrza. To inwestycja, która przyniesie korzyści dzisiaj, jak i dla przyszłych pokoleń - mówi Łukasz Brzózka, prezes zarządu Wodociągów Chrzanowskich.