Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

16-letnia Białorusinka z Lidy marzy, żeby uczyć się w Trzebini

26.09.2023 19:15 | 5 komentarzy | 5 175 odsłon | Ewa Solak
Waleria Janczewska mieszka w Lidzie na Białorusi. Chciałaby się uczyć w Liceum Ogólnokształcącym w Trzebini. Razem z dyrekcją placówki szuka mieszkania, gdzie mogłaby wynająć pokój.
5
16-letnia Białorusinka z Lidy marzy, żeby uczyć się w Trzebini
Waleria Janczewska. FOT. archiwum prywatne udostępnione przez LO Trzebinia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Waleria zawsze chciała uczyć się w Polsce. Interesuje się historią i językiem polskim. Sama zaczęła ćwiczyć, pożyczając polskie książki w bibliotece.

W 2021 r. poszła do Szkoły Społecznej im. Ludwika Narbutta przy domu Polskim w Lidzie. Tam trafiła na nauczycielkę języka polskiego, pasjonatkę tradycji, historii, literatury polskiej. W maju tego roku Waleria zdała egzamin z języka polskiego na poziomie B2 (92 ze 100 proc.).

- Zaczęłam szukać liceum w Polsce i trafiłam na liceum w Trzebini. Wysłałam tam podanie, a moja prośba o przyjęcie została zaakceptowana. Bardzo się ucieszyłam, ponieważ jest tam klasa humanistyczna oraz dodatkowe godziny języka polskiego - opowiada Waleria.

- Chcemy pomóc Walerii. Cieszy nas, że nawet w Białorusi nasza szkoła została dostrzeżona. Szukamy mieszkania, gdzie Waleria po umiarkowanej cenie mogłaby wynająć pokój. Nie jest to łatwe. Liczymy na wsparcie mieszkańców - mówi Marek Kuchta dyrektor LO w Trzebini.

Osoby chcące pomóc mogą się kontaktować w dyrekcją placówki pod nr tel. 32 612 22 01