Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Dokąd w Chrzanowie będzie śmierdzieć?

25.09.2023 18:00 | 6 komentarzy | 3 452 odsłony | Łukasz Dulowski
Dopóki gmina Chrzanów nie zdecyduje o przedłużeniu dzierżawy terenu dla składowiska w Balinie, to ZGOK prawdopodobnie nie zainwestuje w budowę hermetycznej hali dla odpadów. I dalej będzie śmierdzieć.
6
Dokąd w Chrzanowie będzie śmierdzieć?
ZGOK w Balinie w obiektywie Mateusza Rękawka z facebookowej grupy PRZEŁOMowe Kadry
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Największa planowana inwestycja, mająca zredukować smród, to postawienie hermetycznej hali na placu dojrzewania odpadów (ok. 20 mln zł). Obecnie jest przygotowywana koncepcja, potem decyzja środowiskowa i pozwolenie na budowę.

Radny Andrzej Filipczak z osiedla Kąty dziwi się, że taka hala nie powstała w ostatnich 5 latach. Podkreśla, że smród na Kątach czuć bardzo często, a nie od czasu do czasu.

- Czy kiedykolwiek przestanie śmierdzieć ze składowiska? Czy nie popełniono grzechu pierworodnego i składowisko zostało zlokalizowane w miejscu, gdzie bez względu, co zrobimy, śmierdziało, śmierdzi i będzie śmierdzieć - dopytuje radny Filipczak.

Radny Roman Madejski podkreśla, że jeśli hermetyczna hala ma powstać, to gmina musi przedłużyć dzierżawę terenu dla ZGOK, która kończy się w 2031 r.

- ZGOK nie zainwestuje w coś, co nie ma racji bytu w przyszłości - stwierdza Madejski.

Burmistrz Robert Maciaszek uważa, że dzierżawa powinna być przedłużona pod warunkiem, że ZGOK zagwarantuje budowę hermetycznej hali.