Archiwalne zdjęcie pokazuje wnętrze chrzanowskiego kościoła już po rozbudowie i po wykonaniu nowego malowania w 1931 r.
Szczególną uwagę zwraca scena historyczna po lewej: "Cud nad Wisłą", autorstwa Mariana Konarskiego.
Na fotografii widzimy również prawie wszystkie ołtarze (poza ołtarzem św. Stanisława i MB Częstochowskiej w kaplicach bocznych). Od lewej ołtarz z wizerunkiem Ukrzyżowania.
- Grupa Ukrzyżowania pozostała w kościele, na belce tęczowej, natomiast sam ołtarz został w 1960 r. ofiarowany do kaplicy w Żarkach. Zachowało się jedynie zwieńczenie z Bogiem Ojcem, które jest obecnie przechowywane w kościele w Żarkach. Fundatorem tego ołtarza był Cech Kapeluszników w Chrzanowie - opowiada Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie.
Ambona, jeszcze w starym miejscu, którą w 1979 r. przeniesiono na obecne miejsce. Ufundowana w 1897 r. Dalej ołtarz Cechu Rzeźnickiego - Masarskiego pw. Przemienienia Pańskiego, obecnie w Chełmku. Na środku "pająk" ufundowany w 1935 r. przez Towarzystwo Zaliczkowe w Chrzanowie.
- Przy łuku tęczowym ołtarz św. Antoniego, również naszego cechu krawieckiego. Ołtarz główny, wzniesiony wg projektu Franciszka Urbańczyka, z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Władysława Głębockiego. Jest też ołtarz św. Anny vel św. Józefa - Cechu Rzemiosł Różnych, w którym znajduje się obraz z warsztatu lub autorstwa Tomasza Dollabelli z kaplicy zamkowej zamku Tenczyn - kontynuuje Kamil Bogusz.
- Na ścianach są tabliczki z napisem "Nie pluć na posadzkę", co wiązało się z permanentnym żuciem tytoniu przez Cabanów - dodaje.
Publikowane zdjęcie, jako kopia cyfrowa, znajduje się w zbiorach chrzanowskiego Muzeum. Wykonał je Stanisław Łojek.
A tak dzisiaj wygląda wnętrze kościoła św. Mikołaja w Chrzanowie.
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
0 0
No Panie Dulowski, jak już Pan się zabrał za clickbaity to znaczy, że jest źle, a jeszcze niedawno Pana chwaliłem. Nie tędy droga. Ludzie to widzą.