Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Ciekawostka historyczna. Mieszkańcy Chrzanowa pluli w kościele

24.09.2023 13:00 | 1 komentarz | 51 403 odsłon | Łukasz Dulowski
Archiwalne zdjęcie pokazuje wnętrze chrzanowskiego kościoła już po rozbudowie i po wykonaniu nowego malowania w 1931 r.
1
Ciekawostka historyczna. Mieszkańcy Chrzanowa pluli w kościele
Wnętrze kościoła św. Mikołaja w Chrzanowie w latach 30. XX w.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szczególną uwagę zwraca scena historyczna po lewej: „Cud nad Wisłą", autorstwa Mariana Konarskiego.
Na fotografii widzimy również prawie wszystkie ołtarze (poza ołtarzem św. Stanisława i MB Częstochowskiej w kaplicach bocznych). Od lewej ołtarz z wizerunkiem Ukrzyżowania.

- Grupa Ukrzyżowania pozostała w kościele, na belce tęczowej, natomiast sam ołtarz został w 1960 r. ofiarowany do kaplicy w Żarkach. Zachowało się jedynie zwieńczenie z Bogiem Ojcem, które jest obecnie przechowywane w kościele w Żarkach. Fundatorem tego ołtarza był Cech Kapeluszników w Chrzanowie - opowiada Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie.

Ambona, jeszcze w starym miejscu, którą w 1979 r. przeniesiono na obecne miejsce. Ufundowana w 1897 r. Dalej ołtarz Cechu Rzeźnickiego - Masarskiego pw. Przemienienia Pańskiego, obecnie w Chełmku. Na środku „pająk" ufundowany w 1935 r. przez Towarzystwo Zaliczkowe w Chrzanowie.

- Przy łuku tęczowym ołtarz św. Antoniego, również naszego cechu krawieckiego. Ołtarz główny, wzniesiony wg projektu Franciszka Urbańczyka, z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Władysława Głębockiego. Jest też ołtarz św. Anny vel św. Józefa - Cechu Rzemiosł Różnych, w którym znajduje się obraz z warsztatu lub autorstwa Tomasza Dollabelli z kaplicy zamkowej zamku Tenczyn - kontynuuje Kamil Bogusz.

- Na ścianach są tabliczki z napisem „Nie pluć na posadzkę", co wiązało się z permanentnym żuciem tytoniu przez Cabanów - dodaje.

Publikowane zdjęcie, jako kopia cyfrowa, znajduje się w zbiorach chrzanowskiego Muzeum. Wykonał je Stanisław Łojek.

A tak dzisiaj wygląda wnętrze kościoła św. Mikołaja w Chrzanowie.