Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Pierwsza książka o Chrzanowie z 1934 r. jest w sprzedaży

07.09.2023 14:00 | 0 komentarzy | 3 777 odsłony | Łukasz Dulowski
Zostało dodrukowanych kilkaset egzemplarzy słynnej monografii Jana Pęckowskiego „Chrzanów. Miasto powiatowe w województwie krakowskiem".
0
Pierwsza książka o Chrzanowie z 1934 r. jest w sprzedaży
Monografia Chrzanowa autorstwa Jana Pęckowskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dzieło Pęckowskiego to dla miłośników lokalnej historii żelazna pozycja na czytelniczych półkach. Książka ukazała się w 1934 r.

W kolejnych rozdziałach autor pisze o właścicielach Chrzanowa, zabudowie miasta, życiu gospodarczym, społecznym i umysłowym.

Jan Pęckowski przytacza też historie sądowe, zapisane w dawnych dokumentach. Na przykład o włościance, która „postanowiła otruć swego męża z nienawiści za złe obchodzenie się i maltretowanie. Zniewoliła swą matkę prośbą i groźbą, że ta udała się z nią do żyda cyrulika w Chrzanowie po truciznę".
Bardzo ciekawa lektura, a koszt książki to tylko 25 zł. Można ją kupić w Domu Urbańczyka przy Al. Henryka i w głównej siedzibie Muzeum przy Mickiewicza.

JAN PĘCKOWSKI urodził się 30 sierpnia 1874 we wsi Węgierka w powiecie jarosławskim. W 1919 został kierownikiem Prywatnego Gimnazjum Realnego w Chrzanowie, a po upaństwowieniu tej szkoły został w 1920 r. dyrektorem tej placówki. W trakcie trwania wojny polsko-bolszewickiej w 1920 brał udział w Obywatelskim Komitecie Obrony Państwa. W latach 1919-22 pracował w Polsko-Amerykańskim Komitecie Pomocy Dzieciom, jako prezes Komitetu w Chrzanowie. Autor jednej z najważniejszych monografii Chrzanowa. Dyrektor Gimnazjum w Chrzanowie, a następnie inspektor szkolny w Chrzanowie. Współzałożyciel Chóru Męskiego "Żaby". Od 5 stycznia 1956 r. przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Muzeum Ziemi Chrzanowskiej. Był wielkim orędownikiem powstania Muzeum w Chrzanowie. Nie doczekał otwarcia tej placówki. Zmarł 24 listopada 1959 r. Został pochowany na cmentarzu w Kościelcu.
(Źródło: Wikipedia)