Historia tego miejsca sięga XIV wieku, kiedy to właścicielami Młoszowej była rodzina Młoszowskich. Około XVI wieku wybudowali dwór i folwark będąc w posiadaniu tych ziem do XVIII wieku.
W 1802 roku posiadłość kupił pochodzący z Kęt adwokat Kajetan Ozdoba Florkiewicz, który dokonał jej przebudowy oraz wzniósł kilka nowych obiektów. Jego dzieło w kolejnych latach kontynuował jego syn Juliusz Florkiewicz, za którego powstał rozległy zespół pałacowo-parkowy. Postawił on sobie za cel stworzenie budowli i historii tego miejsca, które miały uwierzytelnić szlacheckie pochodzenie rodziny, która tak naprawdę wywodziła się z mieszczaństwa. W latach 1859-1869 pałac został przebudowany w stylu neogotyckim. Powstała okazała kaplica, wzniesiono baszty: Florkiewiczów, Szwedzką, Dorotkę, Kozacką, Pawią Stopę i Rondel Hajduków. Całość posiadłości ogrodzono kamiennym murem z bramami: Królewską, Św. Floriana, Rezydentów i furtę Senatorską. Otoczenie pałacu oraz rozległy park zdobiło wiele rzeźb i innych kamiennych ozdób. Niektóre, jak stojące przy moście lwy oraz posąg św. Floriana, są autorstwa ojca Stanisława Wyspiańskiego - Franciszka.W 1896 roku właścicielem pałacu został Juliusz Potocki, który zatrudniając krakowskiego architekta Zygmunta Hendla po raz kolejny dokonał przebudowy obiektu w stylu renesansu francuskiego.
W 1910 roku posiadłość została zakupiona przez hutę "Sylwana" z Katowic, a dwa lata później jej właścicielem został Jan Szembek. Po II wojnie światowej właścicielem terenu zostało państwo, a budynki służyły do celów mieszkalnych i szkolnych.
Od 1998 roku teren był pod opieką Akademii Ekonomicznej w Katowicach, a od 2018 roku właścicielem jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która podjęła w ostatnim czasie działania konserwatorskie i renowacyjne mające przywrócić blask dawnej rezydencji. Trwają prace renowacyjne przy głównej bramie, odnowiono część elementów od strony parku, a w najbliższych planach są prace w głównym budynku, odnowienie przestrzeni parku oraz być może napełnienie wodą stawów, nad którymi prowadzi do pałacu kamienny mostek ozdobiony charakterystycznymi lwami.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz