Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Cmentarz na placu budowy w Porębie Żegoty. Co znaleziono? (ZDJĘCIA)

27.07.2023 15:00 | 0 komentarzy | 3 745 odsłony | Łukasz Dulowski
Zakończyły się badania archeologiczne w sąsiedztwie szosy wojewódzkiej 780 w Porębie Żegoty. Kości zostały pogrzebane.
0
Cmentarz na placu budowy w Porębie Żegoty. Co znaleziono? (ZDJĘCIA)
Badania archeologiczne w Porębie Żegoty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Można kontynuować budowę odwodnienia i chodnika, który ma prowadzić od tzw. trójkąta w Porębie Żegoty, gdzie działa sklep ogólnospożywczy, wzdłuż drogi wojewódzkiej 780, aż do połączenia z ul. Krakowską w Alwerni.

Gdy końcem zeszłego roku robotnicy natrafili na ludzkie szczątki, budowę wstrzymano. Do akcji wkroczyli archeolodzy z firmy Invictus z Krakowa. Wiosną tego roku potwierdzili, że obszar inwestycji, w sąsiedztwie kościoła w Porębie Żegoty, jest zlokalizowany na starym cmentarzu.

„Warstwa cmentarna zaczynała się na głębokości około 80 cm od poziomu terenu, sięgając miejscami nawet 210 cm, dochodząc do wód gruntowych. Wyróżniono 26 grobów oraz 11 skupisk kości. Pozyskano 14 zabytków stanowiących powszechnie spotykane wyposażenie parafialnych cmentarzy: krzyżyki, medaliki, koraliki od różańca, gwoździe z trumien. Na szczególne wyróżnienie zasługuje fragment fajki ceramicznej, datowany na przełom XVIII i XIX wieku" - czytamy w sprawozdaniu.

Archeolodzy natrafili też na duży dół z kośćmi, prawdopodobnie epidemiczny, przykryty 20-centymetrową warstwą wapna.

II etap prac archeologicznych był prowadzony w czerwcu i lipcu.

Więcej na temat odkryć archeologicznych w Porębie Żegoty przeczytacie w najnowszym numerze „Przełomu", dostępnym również w WERSJI ELEKTRONICZNEJ.