Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Skradziony telefon – co robić?

04.07.2023 14:20 | 0 komentarzy | 1 953 odsłona | red

Materiał promocyjny

Jesteśmy absolutnie  świadomi tego, że już samo zgubienie telefonu komórkowego może w dzisiejszych czasach skomplikować życie. Jeszcze większy problem pojawia się w sytuacji, gdy smartfon zostanie skradziony. Choć spieniężenie kradzionego urządzenia jest obecnie mocno utrudnione, dostęp do cudzych danych stanowi łakomy kąsek dla doświadczonych złodziei i oszustów i nie tylko, a nawet całych zorganizowanych siatek przestępczych.
0
Skradziony telefon – co robić?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Konsekwencje, jakie ponosi poszkodowany, nie zawsze kończą się na utracie kosztownego gadżetu i znajdujących się w jego pamięci danych. Jeśli Twój teflon zostanie ukradziony, a Ty w odpowiednim czasie się nie zabezpieczysz, możesz paść ofiarą złodziei danych bądź wyłudzaczy kredytów. Lepiej być przezornym, ponieważ w niektórych przypadkach skutki takiego zdarzenia mogą ciągnąć się latami.

Podejrzewasz, że skradziono Twój telefon? Działaj natychmiastowo!

W pierwszej kolejności będzie trzeba zablokować kartę SIM. Nie obawiaj się o swój numer telefonu, gdyż zawsze możesz zrobić jej duplikat. Następną ważną kwestią są mobilne usługi bankowe, do których dostęp również powinny zostać w takiej sytuacji zablokowany. Wyłącz płatności UPI i nie zapominaj o swoich mobilnych portfelach, jeśli takowe posiadasz.

Używasz telefonu z Adnroidem? W takim razie Twoim podstawowym pomocnikiem może okazać się… przeglądarka Google. Użyj komputera, zaloguj się na to samo konto, na którym byłeś zalogowany w utraconej komórce i wpisz w okno przeglądarki hasło „znajdź mój telefon”. aby ujrzeć okno wyboru, w którym należy zaznaczyć swoje urządzenie. Opcja ta daje Ci dostęp do dokładnej lokalizacji smartfona. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie zadziała tylko wtedy, gdy skradzione urządzenie wciąż będzie miało dostęp do internetu, zostanie w nim aktywowana lokalizacja oraz włączony transfer danych.

Co z urządzeniami od Apple?

Od modelu 11 większość telefonów z systemem iOS jest wyposażana w specjalny CHIP U1, który umożliwia ich szybką lokalizację nawet wtedy, kiedy są wyłączone. Wybierz funkcję „lokalizator”, wchodząc w ustawienia Apple ID, po czym przejdź do zakładki „Znajdź mój iPhone”. Po zalogowaniu się na stronie producenta pojawi się możliwość odnalezienia urządzenia poprzez lokalizator.

Zgłoszenie sprawy na policję i kontakt z operatorem

Dokładnie upewnij się, że Twój smartfon został rzeczywiście ukradziony, nim podejmiesz kolejne kroki. Jeśli masz taką pewność, skontaktuj się z odpowiednimi służbami i licz się z tym, że cała procedura może być czasochłonna. Warto w takim przypadku poprosić policjantów o kopię zawiadomienia, ponieważ może okazać się ona pomocna przy dochodzeniu swoich w spraw przed sądem w razie ewentualnych problemów.

Zgłoszenie zaistniałej sytuacji do operatora sieci, w której działał skradziony telefon, jest bardzo ważnym krokiem, który umożliwi Ci jego całkowite zablokowanie. Aby operator zablokował urządzenie, konieczne jest posiadanie dowodu jego zakupu. W razie potrzeby w firmie, z której usług telekomunikacyjnych korzystasz, możesz wykupić też nowy abonament. Aktualne oferty wielu operatorów znajdziesz i porównasz na stronie komorkomat.pl/abonament/.

Pilnuj swojego smartfona!

Bezpośrednie kradzieże telefonów komórkowych w Polsce są aktualnie tylko niechlubnym wspomnieniem z dawnych lat. Czasy się zmieniły, lecz nie powstrzymało to złodziei całkowicie. Dziś do kradzieży telefonów dochodzi w zatłoczonych miejscach, takich jak np. centra handlowe czy komunikacja miejska, w szatniach bądź w poczekalniach. Złodzieje nie atakują i starają się unikać agresji oraz przemocy, lecz działają jak kieszonkowcy i robią wszystko, aby pozostać anonimowymi. Miej się zatem na baczności, nie trzymaj swojego urządzenia w plecaku czy w torebce i na wszelki wypadek pamiętaj o regularnym robieniu kopii zapasowej najważniejszych danych.

Dane cenniejsze niż złoto

Każdy, kto choćby raz wżyciu utracił ważne informacje ze swojego teflonu, wie, jak bolesna potrafi być taka strata. Dlatego aby się ubezpieczyć, rozważ możliwość skorzystania z darmowej lub odpłatnej chmury do przechowywania danych i umieszczaj w niej najważniejsze z nich. Zabezpiecz też dostęp do swojego telefonu oraz wszystkich kont za pomocą skomplikowanych haseł i ewentualnie odcisków palców.

Materiał promocyjny