Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Z ulicy Astronautów w Żarkach znikną ciężarówki

09.06.2023 21:00 | 3 komentarze | 4 250 odsłony | Grażyna Kaim
Ekspertyza, jaką zlecił wykonać Zarząd Powiatu Chrzanowskiego, właściciel ul. Astronautów, wykazała, że nie powinny tamtędy jeździć samochody cięższe niż 3,5 tony.
3
Z ulicy Astronautów w Żarkach znikną ciężarówki
Ul. Astronautów w Żarkach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To oznacza wyeliminowanie z ruchu ciężarówek od lat zakłócających spokój ludzi mieszkających przy tej drodze.

Jak zapewnia wicestarosta Bartłomiej Gębala, powiat zamierza wprowadzić to ograniczenie jak najszybciej. Nie podaje konkretnej daty, bo nim przy ulicy staną stosowne znaki ograniczające tonaż, musi najpierw powstać projekt stałej organizacji ruchu uwzględniający te zmiany. Wicestarosta szacuje jednak, że w te wakacje ruch bez ciężarówek na Astronautów powinien już obowiązywać.

Nierozstrzygnięta natomiast pozostaje kwestia likwidacji poprzecznych uskoków na drodze. Ich usunięcie planowane było bezwzględnie i priorytetowo w przypadku, gdyby ekspertyza nie uzasadniała ograniczenia tonażu na Astronautów. Prace z tym związane zostały wycenione na ok. 70 tys. zł.

W obecnej sytuacji ich przeprowadzenie nie jest już takie oczywiste, bo wyeliminowanie z ruchu ciężarówek ma zdecydowanie ograniczyć negatywny wpływ tych uskoków na komfort życia okolicznych mieszkańców.

- Tym bardziej, że będę rekomendował ograniczenie prędkości na tej ulicy do 40 km na godzinę, zgodnie z sugestiami mieszkańców - zapowiada wicestarosta.

Zatem na temat tego, czy likwidować w najbliższym czasie uskoki na Astronautów czy nie, zarząd powiatu będzie jeszcze dyskutować i decydować. Sprawa nie jest przesądzona.

W dalszej perspektywie droga ma być kompleksowo wyremontowana. Jednak ze względu na planowaną przez kopalnię Janiną eksploatację węgla w tym rejonie i związane z tym ryzyko wystąpienia szkód górniczych, inwestycja jest odłożona na przyszłość (do czasu aż kopalnia się stąd „wyprowadzi" z wydobyciem).

 

O innych inwestycjach i remontach planowanych na drogach powiatowych w całym powiecie będziemy pisać w najbliższym numerze "Przełomu" (14 czerwca).