Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Jutro 4 czerwca - marsz w Warszawie i okazja do rozmów oraz przypominania o podstawowych wartościach

03.06.2023 09:00 | 30 komentarzy | 3 863 odsłony | Alicja Molenda
Wolność, demokracja, praworządność. W obronie tych wartości w niedzielę pomaszerują w stolicy ludzie, dla których są one ważne. Także z myślą o następnych pokoleniach.
30
Jutro 4 czerwca - marsz w Warszawie i okazja do rozmów oraz przypominania o podstawowych wartościach
Legendarny plakat wyborczy Solidarności Tomasza Sarneckiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Data 4 czerwca kojarzona jest z pierwszymi w Polsce częściowo wolnymi wyborami w 1989 r. To po nich, po latach komunistycznej dyktatury, spełniły się marzenia większości Polaków o wolności, demokracji i praworządności. Dla starszych pokoleń to są wywalczone przez opozycję antykomunistyczną zdobycze. Dla młodszych, rzeczywistość i oczywistość, którą cieszą się od urodszenia, czasem jej nie doceniając. W niedzielę jest okazja, aby o tym porozmawiać, posłuchać.

Kultowy plakat

Z 1989 roku niektórzy pamiętają wyborczy plakat nieżyjącego już grafika Tomasza Sarneckiego, jeden z najważniejszych plakatów XX wieku przedstawiający kowboja i znaczek Solidarności. Symbolizuje walkę o wartości, które kiedyś były marzeniem, potem stały się rzeczywistością.

Cieszymy się nimi od 34 lat, ale na tych zdobyczach pojawiają się rysy. Tak jak ustawa ..., którą już po podpisaniu zawstydził się nawet prezydent.  Coraz częściej rządzącym naszym krajem władza uderza do głowy,  brakuje refleksji nad stanowionym prawem. Nadszedł czas, aby jej przypomnieć, że lud nie jest ciemny i tego "nie kupi" nawet za 800 złotych.

Trasa marszu w Warszawie

W samo południe 4 czerwca, w stolicy, z Placu na Rozdrożu, ruszy marsz członków i sympatyków opozycji demokratycznej. Manifestacja przejdzie Alejami Ujazdowskimi, przez  plac Trzech Krzyży. Dalej - ulicą Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście - dotrze na plac Zamkowy. Tam o 14. planowane są przemówienia.

Marsz zorganizował Donald Tusk, ale nie jest to tylko marsz Tuska, tylko wszystkich ludzi, którzy chcą zademonstrować przywiązanie do fundamentalnych wartości, przy których włądza niebezpiecznie majstruje.

W marszu wezmą udział m.in. prof. Adam Strzembosz, Władysław Frasyniuk i Lech Wałęsa, a także Janusz Gajos i Andrzej Seweryn oraz politycy wszystkich partii opozycji sejmowej.

Dajcie znać, jak tam będziecie!