Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Pięć sposobów na więcej ruchu

03.06.2023 07:40 | 0 komentarzy | 1 133 odsłona | Oprac. na podst. materiału PAP (AM)
Lekarze co rusz zalecają nam większą aktywność. To nie jest takie proste. Oto kilka dobrych rad dla tych, którzy nie potrafią tego osiągnąć "systemowo".
0
Pięć sposobów na więcej ruchu
Rower jest dostępny w każdym wieku. Fot. Pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Współczesny tryb życia nie sprzyja dużej ilości ruchu. Co więcej - w wielu przypadkach nie pozostawia wiele czasu na jego uprawianie. W jaki sposób nawet najbardziej zabiegane osoby mogą sobie pomóc?

Dojeżdżaj do pracy rowerem

Do pracy dojeżdża przecież prawie każdy. Rower ograniczy frustracje powodowane porannymi korkami, kulturą niektórych uczestników jazdy czy wreszcie ryzykiem spóźnienia się. Samo ryzyko zredukowane zostaje niemal do zera. Rowery raczej nie stoją w korkach, a cały czas się przemieszczają. W wielu wypadkach okazuje się wręcz, że osoby dojeżdżające rowerem do pracy docierają do niej szybciej, niż samochodem.

Unikaj wind

Winda to bez wątpienia cudowny wynalazek. Dzięki niemu można w kilka chwil dostać się z parteru na dwudzieste piętro. Jednak odbywa się to ukrytym kosztem. Osoby wybierające windę, siłą rzeczy rezygnują z ruchu. Ich konsekwentne unikanie wymusi korzystanie ze schodów jeśli mieszka się na wyższym piętrze.

Spaceruj

Spacer jest ruchem o nieznacznej intensywności. A mimo to nawet powolne przemieszczanie się spala kalorie, poprawia krążenie i stan naszych serc. Spacery nie muszą każdorazowo być bardzo długie - takie lepiej zarezerwować na dzień wolny. Nawet dwa, trzy okrążenia dookoła swojego osiedla mogą zdziałać prawdziwe cuda.

Rób przerwy na reklamę

W spędzeniu wieczoru przed telewizorem nie ma nic złego. Zwłaszcza, jeśli akurat emitowane są naprawdę wartościowe treści. Jednak odbywa się to, siłą rzeczy, w bezruchu. Ale większość stacji co jakiś czas przerywa filmy i seriale blokiem reklamowym. Niejednokrotnie bardzo długim. Zamiast oglądać reklamy, można zacząć chodzić. Dookoła pokoju, po całym mieszkaniu - jak kto woli. Nawet taka mała zmiana pozwoli zgromadzić więcej kroków w dziennych czy tygodniowych bilansach.

Uprawiaj tenis stołowy

Tą aktywność poleca się zwłaszcza osobom, które chcą spędzić więcej czasu w pozycji stojącej. Dodatkowymi korzyściami z uprawiania tenisa stołowego będą: poprawiona koordynacja ruchowa oraz refleks i spostrzegawczość. Sam sport nie kosztuje zbyt wiele. Z pomocą odpowiedniego zestawu można przekształcić zwyczajny stół kuchenny w stół do tenisa.