Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Wiceminister, wojewoda i prezesi pojawili się w lesie przy nowych pompach w Trzebini (WIDEO, ZDJĘCIA)

01.06.2023 14:01 | 6 komentarzy | 4 062 odsłony | Łukasz Dulowski
Od minionego poniedziałku pracuje na osiedlu Siersza w Trzebini pierwsza pompa, która odpompowuje podnoszące się wody gruntowe do potoku Kozibród. W czwartek natomiast przybył na miejscu m.in. wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły i wojewoda małopolski Łukasz Kmita, żeby z pompą opowiedzieć o prowadzonych działaniach.
6
Wiceminister, wojewoda i prezesi pojawili się w lesie przy nowych pompach w Trzebini (WIDEO, ZDJĘCIA)
Wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły (w środku) w Trzebini Sierszy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

- Konferencja prasowa nie jest „clou" tematu. Przyjechaliśmy tutaj trochę w trybie roboczym. Ta konferencja jest po to, żeby mieszkańcy wiedzieli, że po prostu staramy się zrobić wszystko, żeby zabezpieczyć ich codzienność. Skorzystaliśmy z sugestii ekspertów, aby odpompowywać wodę, która podnosi się i jest przyczyną powstawania zapadlisk - mówi wiceminister Marek Wesoły.

Piotr Bojarski, wiceprezes w zarządzie Spółki Restrukturyzacji Kopalń, informuje, że aktualnie wody gruntowe w Trzebini Sierszy podnoszą się w granicach 10-15 cm na tydzień.

- W przeciągu tygodnia lub dwóch powinniśmy wiedzieć, jakie są efekty pompowania. Albo przykręcimy zasuwę i będziemy pompować mniej, albo załączymy drugą pompę. Wyliczyliśmy, że do górotworu dopływa od 5 do 8 metrów sześciennych na minutę, a my mamy dwie pompy, które łącznie mogą wypompować 11 metrów sześciennych na minutę - opisuje wiceprezes Piotr Bojarski.

Według wyliczeń, wody gruntowe miały wypłynąć na powierzchnię za dwa lata. Pompowanie ma temu zapobiec.